Příznivci šermu, historie či fantasy se v Brně schází dvakrát ročně. „Burzu pořádáme již dvanáct let. Vždy na jaře před začátkem sezóny a pak na podzim po jejím konci. Jsou tu kováři či šermíři z celé České republiky i ze Slovenska. Je to největší akce svého druhu u nás. Pořádáme ji ještě v Praze a Olomouci,“ popsal organizátor akce Roman Machálek.

Do Brna přijel i výrobce historických zbraní, který ukoval meč například pro Seana Conneryho ve filmu První rytíř či do snímku Van Helsing. „Zabývám se tím od roku 1992. Každá zbraň má svá specifika. Hlavní hrdinové mají ve filmech většinou zdobené meče. Jiné pak děláme pro kaskadéry a pro kompars,“ vysvětlil Pavel Leier.

Češi vyrábí zbroj i pro historické bitvy u Waterloo či u Slavkova. „Výrobou zbroje a dalších doplňků se zabývám třicet let. Vytvářím třeba rakouské kyrysy,“ řekl Mojmír Vrtal.

Na burze byli i výrobci z Brna. Třeba Alan Kvasnička se obuvnictví věnuje od svých čtrnácti let. „Šiji boty hlavně na zakázku. Máme i vlastní kopyta, díky kterým umím udělat třeba pro každou botu jiný tvar špičky,“ poznamenal Kvasnička.