Nápad vznikl spontánně. Zrodil se v hlavě realitního makléře Jiřího Kašpara. „Přímo na Facebook se přihlásilo čtrnáct set lidí. Nakoupili a rozdali jsme na čtyřicet stříkacích pistolí. Viděl jsem, že v zahraničí, například v Holandsku, se lidi v úporných vedrech chladili podobným způsobem,“ řekl Kašpar.
A úderem sedmé vše začalo. Munici, tedy vodu, všichni nabírali z kašny na náměstí. A nejen do stříkacích pistolí. K důkladné sprše soupeře stejně dobře posloužily mikrotenové sáčky, umělohmotné lahve a kbelíky. Za pár okamžiků nezůstala na nikom nit suchá.
Dovezli si i vlastní vodu
Všichni se ale nepřišli jen ochladit. Někdo bitvu sledoval z úctyhodné vzdálenosti a prostě se jen bavil a fotil. „Bitvu jsem našla na Facebooku a přišla jsem se podívat. Vždyť je to legrace, v tomto vedru dobrý nápad,“ řekla maminka s dítětem na kočárku Markéta Šindelová. Podobný názor měla i Marcela Terberová, která na bitvu přijela s dcerou a vnukem až ze Slavkova. „Pro děti je to super zábava, podívejte, jak se mu to líbí. Ať se mládí vydovádí,“ ukazovala svého zcela zmáčeného vnuka. Podle ní je mnohem příjemnější, když plavete ve vodě než ve vlastním potu. Do Brna si dokonce dovezli vodu v kanystru. „Neznali jsme úplné detaily, tak jsme se raději předzásobili dopředu,“ dodala Terberová.
Recesistická akce nevadila snad vůbec nikomu. I kolemjdoucí Brňané se tvářili smířlivě. „Vždyť je to jen voda. Kdo nechce být mokrý, ať kašnu obejde velkým obloukem,“ řekla Eva Brázdová, která se přes náměstí vracela z práce domů. Jen jediný starší pán, který nechtěl prozradit jméno, považoval celou válku za úplný nesmysl. „Doufám, že si po sobě ten binec taky uklidí,“ komentoval poházené igelitové pytlíky, vršky od lahví a úlomky těch stříkacích pistolí, které nedožily konce bitvy.
Úklid se ale opravdu konal. Když organizátoři vyhlásili konec nabírání vody z kašny, většina účastníků pečlivě nepořádek uklízela. „Myslel jsem, že vodní bitva potrvá tak deset minut. Trochu se to protáhlo. Jednou za rok to stačí, ale ve vedru koupel přišla určitě vhod,“ uzavřel vodní válku definitivně Jiří Kašpar.