Směr supermarket vyráží zásadně v noci. Jakmile zhasnou světla a z obchodu odejdou poslední brigádníci. Lucie Rádlová z Brna se živí takzvaným Dumpster divingem. Jde o lovení potravin ze speciálních supermarketových kontejnerů. Řetězce do nich vyhazují jídlo, které je nevzhledné nebo jej následující den již nemohou prodat.
Mladá žena tak ušetří stovky až tisíce korun měsíčně. Navíc využije nezávadné jídlo, které by jinak skončilo na smetišti. „Někdy je toho tolik, že se dělím s kamarády, protože to sama nezvládnu sníst,“ vylíčila Rádlová.
Nejčastějšími úlovky je vyřazená zelenina a ovoce. Téměř vždy kontejnery obsahují citrony, banány, brambory a mrkve. Často také borůvky nebo exotické ovoce, o něž kvůli vyšší ceně není takový zájem.
„Tohle vše se dá nalézt v kontejnerech na bioodpad, které jsou nejčastěji volně přístupné. Některé řetězce však nerozdělují bioodpad od ostatního, a tak se někdy dají najít i vakuované tortily, saláty, polévky, pomazánky sladkosti. Jednou jsme našli dokonce čtyři neponičené plně funkční varné konvice. Nebo piva,“ uvedla Rádlová.
S nevšedním získáváním jídla nemá problém ani městská policie. Podle mluvčího Pavla Šoby nespotřebované potraviny v kontejnerech mají již minimální nebo nulovou peněžní hodnotu, tudíž pravděpodobně nejde o majetkový přestupek. „Kdyby se jednalo o přestupek, mohlo by jít třeba o znečištění veřejného prostranství. To však jen za předpokladu, že by někdo odpad rozhazoval po okolí,“ sdělil Šoba.
Vytipovaná místa
Lucie Rádlová takto loví jednou týdně. I tak ušetří nemalé částky. Chodit častěji, stačilo by jí jednou za čas dokoupit akorát trvanlivé potraviny jako je mouka, rýže, luštěniny. „Obecně si však vybírám pouze zeleninu a ovoce, které vypadá čerstvě, není ničím politá a nejlépe, když je i v obalu. Komukoliv, kdo by to chtěl zkusit, radím, aby si našel někoho zkušeného, kdo mu ukáže místa, kam se dá chodit a kterým se naopak vyhnout. Třeba na sociálních sítích,“ doplnila Rádlová.
Nikoli tak vysoké, ale ve výsledku přesto značné sumy za jídlo lze ušetřit jednoduchými triky. Například na nákup vyrazit po svých a nevyužívat dovoz až domů, nechodit každý den, nýbrž dodržovat dva velké nákupy týdně, mít sepsaný seznam a vždy se před nákupem první najíst.
Účinné je rovněž stravovat se doma a nechodit po restauracích nebo vařit podle toho, co se nachází v lednici. Nikoli nakupovat dle aktuální chuti na jídlo. „Také doporučuji pít vodu z kohoutku místo balené. Je čtyřicetkrát levnější. A když je hezky, dá se spojit příjemné s užitečným a vyrazit na sběr hub nebo lesních plodů,“ poradil Petr Novák z portálu Skrblík.cz