Hlavně v prvních měsících po otevření na ni denně mířily až tisíce Brňanů. Kochaly se pohledem na město, i když venku panovala zima a mráz. Rozhledna Holedná, jejíž záměr vyhrál v úvodním ročníku brněnského participativního rozpočtu, se stala fenoménem. Na její úspěch letos může navázat sedmašedesát projektů. V pondělí začalo finálové hlasování letošního, v pořadí už pátého ročníku, potrvá celý měsíc. Deník Rovnost přináší výběr několika zajímavých záměrů.
Tvoří jednu z největších populací na světě. Koniklece v přírodní rezervaci Kamenný vrch každé jaro trpí pod návalem zvědavců. Podle Viléma Jurka z neziskové organizace Rezekvítek jich lidé letos zlikvidovali okolo tisícovky. Do rozpočtu proto přihlásil projekt mající rostliny ochránit. „Elegantním řešením je vybudování dřevěného chodníku, který zprůchodní nejfrekventovanější část. Bude umístěný na pilotech mírně nad terénem. Konstrukce bude jednoduchá po vzhledové i technické stránce,“ přiblížil Jurek.

Procházky i po jiných než značených cestách chce lidem nabídnout projekt z dílny Brňana Ondřeje Šeda. Navrhuje nechat vytvořit podrobnou turistickou mapu místních lesů. „Kvůli relativně nízké hustotě sítě značených cest jsou obyvatelé postrádající znalosti terénu odkázaní jen na omezený počet možných vycházkových tras. Z nich se pak často stávají skoro frekventované Václaváky,“ vysvětlil Šedo.
Vítr do vlasů a rozhledny
Výhledem na město se mohou lidé kochat z dalších kopců. Nové rozhledny navrhují vztyčit nad Akátkami nebo na Palackého vrchu. Proti ní jsou představitelé Žabovřesk, na jejichž území by věž stála. „Rozhledna už je na Holedné, což je v poměrně blízké vzdálenosti od Palackého vrchu. Projekt neřeší parkování ani příjezd aut. Máme obavy z jejich velkého náporu,“ uvedla žabovřeská starostka Lucie Pokorná. U navrhovaných rozhleden se v obou případech jedná o vypracování projektové dokumentace.
Nadneseně vítr do vlasů a radost z volného pohybu mají důchodcům přinést projížďky na speciálních cyklorikšách. Proškolený dobrovolník penzisty vyveze třeba na cyklostezku nebo do parku. „Když přijedou zpátky, všichni pak uvidí tu změnu: důchodci se vracejí šťastní, rozpovídaní a společenští,“ zmínila navrhovatelka projektu Eva Gregorová.
Výběr z finálních projektů
Amfiteátr na Pryglu
Půlící stěna – Bazén Za Lužánkami
Smyslový park
Wilsonův les – křížová cesta
Obnova Ústředního hřbitova
Mendel Point na Špilberku
Stop virům – myčky na nádobí pro mateřské školy
Zakázané dějiny (nejen) Moravy
Volejbalové kurty Lužánky – oprava hřišť
Půjčovna cargo kola pro každého
Za vodou v Líšni
Vodáci na Riviéře
Zpevnění stezky u Křenky
Poklad jménem Činovať
Kol dokola Kraví horou
Další z projektů myslí na životní prostředí. Usilují o ozelenění asfaltových parkovišť nebo potažení vchodů do podchodu na hlavním nádraží zelenou střechou. Autoři nápadů usilují o vypracování projektové dokumentace. „Vzhledem k vyčleněným pětatřiceti milionům korun a třímilionovému limitu na projekt je už nyní jasné, že uspěje minimálně jedenáct přihlášených nápadů. Budu také rád, když se nám letos podaří překonat rekord z minulého roku, kdy hlasovalo 20 676 Brnaňů,“ řekl primátorčin náměstek Tomáš Koláčný.
O hlasy se se svými projekty tradičně uchází i Brňané, kteří chtějí vybudovat hřiště, parky, cyklostezky nebo chodníky v místech, kde jim dosud chybí. Výjimkou nejsou ani záměry usilující o doplnění veřejné vybavenosti. Například do parku pod Špilberkem mají proto přibýt lavičky a koše, k Dělnickému domu v Židenicích digitální cedule s odjezdy spojů.
Každý Brňan může odevzdat pět kladných a dva záporné hlasy. Jednomu projektu dá až dva pozitivní nebo jeden negativní. K záporným se přihlíží pouze v případě, že jich je víc než kladných. Elektronicky mohou lidé hlasovat na webu Dáme na vás nebo přes BrnoID za pomoci plně ověřeného účtu. Osobně pak do pátku 5. listopadu na stánku magistrátní kanceláře participace na náměstí Svobody, konkrétně od deseti dopoledne do čtyř odpoledne.