Situaci srovnala kníničská starostka Lenka Ištvanová například s Břeclaví, kde měl dosud podobný počet obyvatel k dispozici pět poštovních filiálek a jednu poštu Partner. Ačkoliv Česká pošta od července dvě místa zruší, nedojde zřejmě k tak velkému náporu, jaký může nastat v případě likvidace jedné ze dvou bystrckých poboček. „Na čtvrtečním jednání se zástupci České pošty jsme se navíc dozvěděli, že aktuální nájemní smlouvu takřka nejde vypovědět, nebo jen pod velmi vysokými sankcemi. Na to nám management pošty odpověděl, že je nemají problém zaplatit,“ nechápala starostka Ištvanová.

Jednou z poboček České pošty, kterou ke konci června čeká uzavření provozu, je filiálka na náměstí 28. dubna v brněnské Bystrci.
Reakce na rušení pošt v Brně: Musíme se spojit a bojovat, burcuje starosta

Podotkla rovněž, že prostory aktuální pošty na náměstí 28. dubna, jen několik desítek metrů od přestupního uzlu hromadné dopravy, byly před nedávnem záměrně uzpůsobené tak, aby splňovaly veškeré bezpečnostní požadavky. Nájemní smlouva tam současně platí až do roku 2026. Přívětivější je pro zákazníky také otevírací doba, která je třikrát týdně o dvě hodiny delší, než je tomu v případě filiálky v obchodním centru Max.

Protože mají obě městské části stejné poštovní směrovací číslo, má být řešením pouze přesun spádové pošty z aktuální lokality na náměstí 28. dubna do obchodního centra Max. „Lidé, kteří měli jako ukládací poštu Brno 9, budou nově spadat pod poštu Brno 35. Vše odpovídá jak nastaveným parametrům, dle kterých jsme pobočky ke zrušení vybírali, tak i platným legislativním požadavkům,“ argumentoval mluvčí České pošty Ivo Vysoudil.

Jednou z poboček České pošty, kterou ke konci června čeká uzavření provozu, je filiálka na náměstí 28. dubna v brněnské Bystrci.
Rušení poboček České pošty v Brně: starostové nesouhlasí, vznikl otevřený dopis

Kromě rušení jedné z bystrckých poštovních poboček se kníničská starostka Lenka Ištvanová podivila také nad vzdáleností, jaká má Kníničské od místa nově dělit. „Nelíbí se mi změny v argumentaci. Původně zástupci pošty tvrdili, že má být docházková vzdálenost do tří kilometrů, teď to změnili na vzdálenost vzdušnou čarou. Docházková je přitom asi tři a půl kilometru. Tak nevím, pokud pošta argumentuje vzdušnou čarou, budou tam asi obyvatelé létat letadlem nebo helikoptérou,“ divila se Ištvanová.

Kvůli nesouhlasu s rozhodnutím České pošty vznikl v předchozích týdnech otevřený dopis, pod nějž se společně podepsali bystrcký starosta Tomáš Kratochvíl a starostka brněnských Kníniček Lenka Ištvanová.

Dílčí změny v likvidování poboček České pošty nastaly v centru Brna. Zatímco původně rušená filiálka ve Velkém Špalíčku zůstane, pobočka na Renneské třídě naopak skončí.
Změna rušených poboček České pošty v Brně: Renneské zlomil vaz konec pronájmu

V něm se oba vzniklou situaci snaží vysvětlit, jednání s Českou poštou mají nadále pokračovat. „Zrušením jedné z pošt dojde ke snížení klientského servisu. Uvítali bychom spíše posílení počtu otevřených přepážek a prodloužení otevírací doby u pobočky, která zůstane zachovaná,“ napsal Kratochvíl v otevřeném dopise.