Český rozhlas upozornil, že poměry na škole prověří Česká školní inspekce.

Sloučení odmítají zejména rodiče dětí z inkluzivní školy Jana Amose Komenského. Dceru tam má i Martina Reslová z Brna. O rasismus podle ní nejde, i na husovické škole totiž vyučují větší procento romských dětí. „Proti krátkodobému sloučení jsme nic neměli, natrvalo mi to ale vadí. Jde o problém výchovy, neradi bychom dali dítě někam, kde žáci nezvládají hygienické návyky nebo plivou na učitele," popsala žena.

Problém má se spolužáky i syn Evy Svobodové z Merhautovy školy. „Už teď je situace na škole hrozná, syn tam má hodně problémů, spolužáci ho bijí. Slyšela jsem ale, že na husovické škole jsou poměry ještě horší," okomentovala.

Husovičtí žáci, jejichž školu právě opravují, mají pro sebe nyní celé vrchní patro budovy školy ve Vranovské ulici. S místními dětmi se nestýkají. „Patra jsou soběstačná, takže není důvod, aby se děti o přestávkách pohybovaly napříč podlažími. Žákům ale v pohybu striktně nebráníme," ujistila zástupkyně ředitele Irena Řezníčková z Merhautovy základní školy.

Pohyb dětí do nedávna nicméně omezoval provaz bránící ve vstupu do posledního patra, který umístila ředitelka husovické školy Danuše Filipínská. Údajně proto, aby uklidnila rodiče, kteří měli obavu ze styku jejich dětí s problémovými žáky z druhé školy. K jeho odstranění před dvěma dny vyzvali radní Brna-severu. „Doporučili jsme, aby ředitelka upustila od opatření, která by mohla vzbuzovat nevoli mezi žáky. Postup byl podle nás velmi nešťastný," potvrdil starosta Brna-severu Martin Maleček. Na jeho žádost ředitelka provaz již údajně odstranila.

Filipínská odmítla i nabídky hostitelské školy k využívání společné jídelny nebo sportoviště. „Ani nevím, zda se ta možnost dostala až k rodičům dětí," podotkla Řezníčková. Ředitelka školy Jana Amose Komenského nechtěla problém komentovat.

Ještě větší obavy rodičů vyvolal záměr radnice městské části, podle kterého by se školy měly od ledna do září 2017 sloučit. Tak dlouho totiž nakonec potrvá rekonstrukce husovické školy. Plán, o kterém se obě školy dozvěděly teprve před týdnem, nicméně prozatím stáhla školská komise města Brna. Vyslovila se proti němu totiž většina rodičů.

Podle náměstka brněnského primátora Petra Hladíka je nyní třeba situaci uklidnit. „Cíl je vzdělávat děti co nejvíce kvalitně. Proto je ale třeba zmodernizovat nejen školu v Husovické ulici, ale časem i na Merhautově," řekl. V případě rekonstrukce obou budov by sloučení trvalo ještě déle.

RŮŽENA MACHÁLKOVÁ