O náhradním pontonovém mostu Jelínek jedná s brněnskými radními. „Lidi kvůli uzavírce čeká půlhodinové prodloužení cesty ze Staré osady přes zastávku Dělnický dům v Juliánově,“ vypočetl.

Podle židenického starosty Reného Novotného je uzavírka problém nejen pro východní části města, ale i obce v okolí. „Chápu, že most musí opravit, ale bude to nepříjemné. Zvažujeme stále náhradní varianty, třeba provizorní most,“ řekl.

Jelínkův návrh podle náměstka pro dopravu Richarda Mrázka není reálný. „Měli bychom technické problémy třeba se sběračem kanalizace. Jsou řešitelné, větší potíž je s tím, že bychom nedokázali dodržet hlukové limity,“ uvedl.

Auta proto uzavřené místo objedou přes Tomkovo náměstí nebo Táborskou ulici. „Jednáme o možnosti využít průjezd areálem Zbrojovky. Jestli se dohodneme, by mělo být jasné asi v červnu,“ přiblížil Mrázek.

Městská hromadná doprava však možnou objížďku areálem nevyužije. Tramvaj přestane obsluhovat Starou osadu a musí vzniknout nový přestupní uzel. „Chystáme se zavřít Táborskou od Dělnického domu po Gajdošovu či Otakara Ševčíka a udělat tam přestupní terminál, který se vyrovná Staré osadě. Odtud cestující do centra odvezeme tramvajovými linkami devět a dvanáct,“ přiblížil ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

Opravy mostu, který v Brně stojí od roku 1943, dopravu zkomplikují pravděpodobně až začátkem příštího roku. „Přípravné práce začnou po prázdninách, tramvaje ale odkloníme až na začátku příštího roku,“ dodal ředitel.

Řidičů se první změny kvůli opravám mají dotknout až po podzimním dokončení současných oprav Valchařské. „Souběh těchto dvou uzavírek by nebyl možný. Přípravné práce začnou v létě, ale dopravy se nedotknou,“ sdělila Zuzana Šrámková z magistrátu. Rekonstrukce podle ní má trvat jedenáct měsíců.