Stavbaři tam vytvořili slepé rameno řeky Svratky, které je vybočené v úrovni čerpací stanice a táhne se zhruba doprostřed pozemku. V části, která je blíže Židlochovicím, vznikl mokřad. U něj jsou různé menší prvky typu mola. Část blíže k Židlochovicím je podle starosty Jana Vituly více rekreační, část k Vojkovicím pak více blízká přírodě.

Na povodňový park má Vitula zatím jen pozitivní reakce. „Nezaregistroval jsem nikoho, kdo by si stěžoval. Naopak se ukázalo, když přišla zimní povodeň, že oblast zafungovala, jak měla," podotkl Vitula. To znamená, že jedno jezírko zadrželo vodu.

Plánovaná podoba nového hlavního vlakového nádraží v Brně.
Odkud a jakými linkami k novému nádraží v Brně? Podívejte se na přehlednou mapu

Po povodni navíc přišly mrazy a park získal i další využití. „Každý den tam bruslilo asi dvě stě lidí," zmínil Vitula.

Kolem hlavní silnice vznikne val z odtěžené hlíny, aby snížil hluk od jedoucích aut. „Prostor mezi řekou a slepým ramenem bude pro lidi nepřístupný. Mělo by tam vznikat přirozené hnízdiště ptáků a prostor pro rozmnožování živočichů," uvedl už dříve Vitula. Náklady povodňový park byly necelých šedesát milionů korun, větší část pokryje dotace.

Šimpanzí pavilon nakonec v brněnské zoo nejspíš vůbec nevznikne.
Krach šimpanzího výběhu v Zoo Brno: Místo formulí jen šlapací autíčka, kritizují

V květnu nebo v červnu chystají zástupci města akci k slavnostnímu otevření.

V letošním roce tam má vzniknout ještě tunel pod silnicí a lávka přes Svratku, která má propojit plánovanou prodejnu Lidlu s částí Žižkov. Práce mají postupovat paralelně s výstavbou Lidlu. „Náklady na podchod a lávku jsou zhruba třicet milionů korun," doplnil Vitula.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pohlaví? Dnes můžeš být i kýbl. Komedii To za nás nebylo natáčeli v Brně

Zdroj: Komedie - To za nás nebylo!