Vedení Brna počítá s tím, že po zdražení lidé začnou více využívat parkovací domy. „Parkovat v ulicích bude možné, ale dráž než v parkovacích domech. Je přece jedno, jestli lidé parkují na Dominikánském náměstí, nebo v Domini parku,“ uvedl primátorův náměstek pro dopravu Matěj Hollan.

S návrhem zásadně nesouhlasí spolek Brno autem. „Je to naprostá šílenost. Zdražení je drastické. Zpoplatnění parkovacích míst v noci navíc nemá absolutně žádné opodstatnění,“ uvedl předseda spolku Jan Mandát.

Obává se i možného zdražování parkovacích domů. „Město vlastní jen dva z nich a zbytek je soukromý. Nikdo tedy řidičům nezaručí, že se časem nezdraží parkování i tam,“ sdělil.

Nad rozhodnutím radních kroutí hlavou i někteří Brňané. „Pro upravení parkování pro obyvatele ulic by stačil selský rozum. Ovšem zdražovat na dvojnásobek dovede kdekdo,“ napsal Brněnskému deníku Rovnost František Rosendorf.

Rozhodnutí naopak vítá například starosta městské části Brno-střed Martin Landa. „Místa pro rezidenty potřebujeme,“ reagoval.

Parkování bude dražší v historickém jádru vymezeném zhruba ulicemi Koliště, Nádražní a Husova. Půlhodina přijde místo nynějších patnácti na třicet korun, hodina tak bude stát šedesát korun. Zdarma zůstane jen neděle a státní svátky.

Zdražování se nedotkne několika ulic v centru, které radní do historického centra nezahrnuli. „Ze zvyšování parkovného jsme vyjmuli ulici Za divadlem, Benešovu ulici a Malinovského náměstí,“ upřesnil Hollan.

Poblíž brněnského centra jsou parkovací domy například v Kopečné ulici, pod Janáčkovým divadlem a v Panenské. Podle aktuálních ceníků tam lidé zaplatí zhruba polovinu toho, co po Novém roce v ulicích.

Parkovné v Brně
• Hodina parkování v centru Brna přijde po Novém roce na šedesát korun.
• Zdražení na dvojnásobek má lidi motivovat k využívání parkovacích domů, kde jsou ceny nižší.
• Kritici se ale obávají, že službu teď zdraží i majitelé parkovacích domů.