Prohrabávají se jímkami brněnských předků, překvapil je nález lidské lebky
/FOTOGALERIE/ Keramiku, zvířecí kosti, sklo i vaječné skořápky našli archeologové v odpadních jímkách v Brně. Dostali se do hloubky asi devíti metrů pod nynější povrch Římského náměstí nedaleko Orlí ulice.
Tam bádají už od loňského léta. "Opět nám přibylo několik beden nálezů, což jen znovu potvrzuje, že jímky patří k důležitým zdrojům nálezů hmotné kultury. Na jejich základě lze nahlédnout do života obyvatel středověkého, ale i novověkého města Brna," uvedla archeoložka ze společnosti Archaia Brno Lenka Sedláčková.
Při posledním bádání našli vědci i vzácně se dochovávající útržky textilu. "Jeden nečekaný nález nás ale přeci jen překvapil. Ze zásypu jedné z jímek byla vyzvednuta lidská lebka. Vzhledem k absenci dalších kosterních ostatků, zvláště spodní čelisti i krčních obratlů, lze soudit, že lebka byla do jímky přemístěna odjinud, a to někdy v průběhu 15. století," doplnila vědkyně.
Výzkum na Římském náměstí nedávno ukončili. "Dna jímek se nám podařilo dosáhnout jen u tří z nich, a tak pod základovou deskou zůstane i něco pro budoucí generace," poznamenala archeoložka.
Už dříve, v první polovině prázdnin, archeologové na Římském náměstí objevili pozůstatky topeniště pece z patnáctého století a kamenné pece a vápenné jámy ze třináctého století.
PODÍVEJTE SE NA PŘEDCHOZÍ NÁLEZY NA ŘÍMSKÉM NÁMĚSTÍ:
Na zkoumanou plochu se vrátili s listopadu i s bagrem. Z jímek pak vytáhli další zajímavosti, které vypovídají mnoho o životě dřívějších Brňanů, například lidské vlasy, rybí šupiny nebo kovový dělostřelecký projektil. „Při bagrování jsme ještě částečně prozkoumali pec na pálení vápna, přičemž se ukázalo, že se jedná o menší zařízení pouze s jedním topným kanálem. Zároveň jsme prozkoumali další úroveň jímky zhruba z osmnáctého století,“ uvedla už dříve archeoložka Sedláčková.
Z jímky pak vytáhli například velký kachel s náboženským motivem pelikána, který krmí svá mláďata krví z vlastní hrudi. Kachel pocházel zhruba z druhé poloviny patnáctého století.
Když si pak archeologové hloubili cestu do útrob jímek, nacházeli především keramiku či skleněné výrobky. "Mile nás překvapila jímka z období první poloviny patnáctého století, ze které bylo vyzvednuto na tři desítky celých nádob a několik dalších beden střepového materiálu," uvedla koncem listopadu Sedláčková.
V novém roce se na místo bádání vrátili naposledy. "Výzkum je nyní ukončen. Další objevy však budou jistě pokračovat i při zpracování," poznamenala archeoložka.