Brněnský deník Rovnost představuje devět kandidátů na největší ostudu města. Desátého můžete navrhnout vy, naši čtenáři. Stejně tak spolu s osobnostmi regionu v internetovém hlasování následně rozhodnete o Největší ostudě jižní Moravy.

Podívejte se do galerie na vybranou devítku míst, zahlasujte v anketě a vyberte největší ostudu Brna.

Pokud máte vlastní návrh na „ostudu města“, pošlete ho na e-mail dominika.vrbecka@denik.cz.

 

Jiří Herman Jiří Herman je ředitelem brněnského gymnázia na třídě Kapitána Jaroše už dvacet let.

ředitel gymnázia třída Kapitána Jaroše, 62 let

Pro mě je to fotbalový stadion za Lužánkami. Je mi líto, že na tradičním místě, kde brněnští fotbalisté odehráli spoustu vynikajících zápasů a slavili mistrovský titul, se nic neděje. Toto místo bylo vyhledávané fanoušky a městský stadion na Srbské takové atmosféry nedosáhne. Přeji si, aby v Brně vznikl velký hezký stadion a na fotbal opět chodily desítky tisíc lidí.

PETR MINAŘÍK vede nakladatelství Větrné mlýny. Petr Minařík 

šéfredaktor nakladatelství Větrné mlýny, 43 let

Léta to byla pasáž Jalta, ale tu teď spravují. Pro mě je ostudou Velký Špalíček. Každým rokem se víc a víc ukazuje, že dům neměl vzniknout. Kvůli Špalíčku zbourali historickou budovu, kterých je v Brně málo. Špalíček sem nepatří, ničí historický ráz památkového centra.

Jiří Morávek Pořadatel festivalu Ignis Brunensis Jiří Morávek

generální ředitel firmy SNIP and Co., 66 let

Rozhodně hlavní nádraží. Neodpovídá současným potřebám dopravy kapacitně ani technologicky. Nádraží vytváří špatný první dojem pro cestující, kteří přijíždí do Brna. Místní jsou na to už zvyklí, nevnímají to. Ale návštěvník si o městě udělá úsudek podle prvního dojmu, který je kvůli nádraží špatný.

Ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus.Roman Kraus

ředitel Fakultní nemocnice Brno, 63 let

Pro mě je to oblast Zvonařky a hlavního nádraží. Lokalita hlavního nádraží a Zvonařky je ostudná pro celé okolí, které je připraveno se rozvíjet. Už celé desetiletí se tam nic neděje. Každý soudný člověk musí vidět, že je potřeba nádraží přesunout na plánované místo, protože jinak nemá střed města šanci se rozvíjet.

Roman OnderkaRoman Onderka (ČSSD).

bývalý brněnský primátor a nynější poslanec, 53 let, Brno

Za největší ostudu Brna považuji dvě budovy, které opravdu Brňané ani turisté nepřehlédnou. Brněnské hlavní vlakové nádraží, které ani po probíhající technické rekonstrukci nebude splňovat parametry nádraží jednadvacátého století. O podchodu raději ani nemluvě. A vedlejší budova České pošty, která se zastavila v čase. Myslím si, že kdyby žil pan architekt Fuchs, tak by nám pěkně vyčinil.

Architekt Petr Hrůša.Petr Hrůša

architekt, 63 let, Brno

Z hlediska mé architektonické profese je to přednádražní prostor. Dovedu si představit, jak by se rozpletla doprava, což souvisí s novou polohou nádraží, kterou, spíš menšinově v architektonickém prostředí, podporuji. Ale rekonstrukce, která by vyřešila zašmodrchanost s těmi odpornými podchody a neměstským prostorem, by stála neskutečné peníze. Přitom je to vstup do města. O vlastní budově nádraží nemluvím, ta se dá opravit a uklidit. Ale ostuda je, když někdo přijede do Brna, má jít do centra třeba pěšky, a vidí přednádražní prostor. To se bude řešit až se vlaky přesunou, ne provizorně jako teď, ale na stálo.

Petr Vokřál Primátor města Brna Petr Vokřál.

bývalý brněnský primátor, 55 let, Brno

Za největší handicapy Brna považuji léta táhnoucí se problém výstavby vlakového nádraží, který se naštěstí v předcházejícím volebním období podařilo konečně vyřešit. Skončilo tak třicetileté přešlapování na místě. Další ostudou Brna je, že druhé největší město v republice nemá sportovní infrastrukturu. Chybí multifunkční hala pro Kometu a moderní fotbalový stadion. Je škoda, že poté co se nám podařilo v předcházejícím období vrátit jednání k odblokování areálu Ponava v centru města s miliardovou hodnotou, tak stávající vedení místo jednání volí opět soudní cestu, která v případě dostavby opět území zablokuje na desítky let.

Michal Sedláček.Michal Sedláček 

brněnský městský architekt, 55 let, Brno

Největší ostuda Brna je prostor před hlavním nádražím, ale stejně problematické je i Mendlovo náměstí. Místo sice dnes označujeme jako náměstí, ale ve skutečnosti je to dopravní uzel s několika křižovatkami, nikoliv fungující veřejný prostor. Celková neutěšenost odrazuje Brňany i návštěvníky od delšího pobytu na tomto místě. Řešení přinesla loni pořádaná ideová soutěž. Vzhledem k tomu, že přeměna potrvá roky, chceme za KAM navrhnout menší intervence, které zlepší prostor Mendlova náměstí v příštím roce.

Ondřej ChybíkArchitekt Ondřej Chybík.

architekt, 34 let, Brno

Největší ostudou Brna je podle mě oblast Jižního centra, tedy od vlakového nádraží kolem galerie Vaňkovka až po dolní nádraží a řeku, která tudy protéká. Když nyní člověk jede vlakem, tak vystoupí do území, které vypadá jako po válce. Jsou tam vyhořelé, rozpadlé domy, zchátralé továrny, potom dlouhé území nikoho, louka vedoucí kolem Vaňkovky a paláce Trinity. A tento obraz Brna je strašný. Vím, že je to dočasné řešení, ale zůstává otázka co se stane, až se do tohoto místa jednou v budoucnu přesune podle rozhodnutí politiků hlavní nádraží, které nebude v centru ale na louce za městem.

Brněnská primátorka Markéta VaňkováMarkéta Vaňková

brněnská primátorka, 42 let, Brno

Nejen v Brně, ale i v dalších velkých městech najdeme zanedbané a nevyužívané brownfieldy. Tyto prostory jsou mnohdy v samotných centrech měst a kazí jejich ráz. Pozitivní na tom je, že se některé lokality revitalizují a uvádí znovu k životu. Oceňuji například úspěšnou přeměnu areálu bývalé továrny Vaňkovka nebo právě probíhající přestavbu areálu Zbrojovky.

Jan Press Rozhovor na konci týdne s ředitelem Moravské galerie Janem Pressem.

ředitel Moravské galerie, Brno

Jako největší ostudu Brna vnímám autobazar pod Kraví horou. Zabírá totiž místo určené k rekreaci a vůbec se do prostředí Kraví hory nehodí. Ostudou Brna také je, že stále není zrekonstruovaný Místodržitelský palác. Jde o historickou budovu v centru města a pro zřizovatele Moravské galerie, ke které palác patří, by mělo být prioritou jej opravit.

Hokejová legenda Jaromír Meixner.Jaromír Meixner

bývalý hokejový obránce, 79 let, Brno

Hlavní nádraží. A proč? Stačí se tam jet podívat, jak to tam vypadá. Peróny a všechno… Okolní budovy u pátého nástupiště pamatují císaře pána. Už dávno mělo stát nové vlakové nádraží. Pamatuji si, že už naši předkové říkali, že stojí na špatném místě, když ho stavěli.

Karel HavlišKarel Havliš

vedoucí Ústavu urbanismu Fakulty architektury VUT, Brno

Hlavní nádraží, jeho dlouhodobá zanedbanost a nezvládnutí celého problému s ním, což je vidět i na každodenní dopravní situaci. Stát do nádraží dříve neinvestoval, teď ho chce celé přesunout, a to je podle mě největší omyl. Obecně mi pak vadí to, že město svůj historický a industriální charakter nechává převálcovat něčím, co není vůbec brněnské a osobní, viz třeba Vlněna. Myslím, že to není úplně šťastné řešení. To, na co bychom mohli být v Brně hrdí, se objevuje jenom v teoriích, ale prakticky se to nikde neděje.

Matěj Hollan.Matěj Hollan

bývalý náměstek brněnského primátora, 34 let, Brno

Za největší ostudu Brna pokládám zavřené výstaviště, kde jsou úplně nesmyslně za plotem krásné kulturní stavby, stejně jako celý areál výstaviště. Jeho vedení ale naprosto zběsile torpéduje jakékoliv snahy o odstranění bariér a zpřístupnění těch prostorů. Je to velká škoda a bylo by potřeba, aby nová koalice vyměnila ředitele, který to vždy blokoval.