Nová kresba brzy přibude i u nedaleké ubytovny Pohoda. „Zeď u ní momentálně opravují dělníci. I s malbou bude hotová do čtrnácti dnů. Nové dětské hřiště tam začnou budovat příští rok,“ sdělila Šedá.

Výrazná černobílá malba zkrášluje i místo známé jako Plácek pod platany na rohu Hvězdové a Bratislavské ulice. Zmizelo z něj parkoviště, které nahradil volný prostor k posezení. „Je to změna k lepšímu, aspoň se v okolí lidé cítí minimálně o trochu bezpečněji,“ řekl reportérce Deníku Rovnost přímo na místě Milan Jedlička.

Prostranství pod platany doplní pobytové plato a další mobiliář k posezení. Ten zároveň doplní také do jiných míst v lokalitě.

Cíl projektu Brnox II je zkultivovat takzvaný brněnský Bronx, aby byl pro Brňany přívětivější. „Třeba pod platany umístíme prvky k posezení z odolných materiálů, které lidé jen tak nezničí. Nyní je přímo na místě testujeme,“ nastínil náměstek primátorky Petr Hladík.

Součástí projektu je i vytvoření orientačního systému a jeho webových stránek spolu s mobilní aplikací, která návštěvníkům lokalitu představí a zároveň je provede oblastí. Navazuje na publikaci Brnox, jejíž autorkou je právě Kateřina Šedá. „Do konce letošního roku chci ideálně ještě stihnout vyrobit a osadit mobiliář, který je rovněž nositelem orientačního systému, a spustit aplikaci, která se na něho bude vázat," přiblížila Šedá.

Za projekt zaplatí zástupci města přes milion korun. Peníze na něho vyčlenili městští zastupitelé už v loňském roce.

OLDŘICH HALUZA
TEREZIE SEKÁČOVÁ