Dlouhé roky se ukrývá v lesích nad pisáreckým údolím s řekou Svratkou. Jedinečný hotel Myslivna poskytuje zpoza stromů jedinečný výhled na výstaviště, Žlutý kopec a další části Brna. Léta sloužil hlavně ubytovaným hostům, lidé tam ale mířili i do restaurace či na nejrůznější akce, v nedávné době například na pálení čarodějnic. Soukromý majitel nyní plánuje dát komplexu modernější podobu včetně úplně nového využití.

Hlavním záměrem je modernizace v kombinaci s prémiovým bydlením. „S respektem k přírodě chceme využít zalesněné okolí pro relaxaci i volnočasové vyžití návštěvníků, budoucích rezidentů i běžných lidí. Na střeše má vzniknout vyhlídková restaurace s terasou,“ nastínil jednatel firmy Top Estates Petr Teplý.

Vnější pohled na bytový dům nazvaný Rezidence Hvězdová.
Oceněná Rezidence Hvězdová je hotová: barvou připomíná sopečnou lávu, podívejte

Aktuálně má majitel k dispozici územní rozhodnutí a usiluje o stavební povolení. Přestavbu chce začít v první polovině příštího roku. Zda a případně jaké části komplexu bude nutné zbourat, v tuto chvíli neví. „Provedli jsme několik odborných průzkumů a sond, jejichž výsledek vyhodnocujeme,“ vysvětlil Teplý.

Momentálně v hotelu pobývá dvě stě lidí, hlavně ženy a děti z válkou zasažené Ukrajiny. Zůstat mohou do konce roku, záležet bude na vývoji situace na Ukrajině.

V posledních letech se musel majitel vypořádat s klesající poptávkou po hotelových službách. Naplno jej zasáhla koronavirová pandemie, která si vyžádala několikaměsíční úplné uzavření. „Na myšlenku využití objektu částečně pro rezidenci nás tedy přivedla přetrvávající vysoká poptávka po bydlení a kritický nedostatek bytů v Brně. Umožňuje nám to územní plán,“ řekl Teplý.

Brněnská fotografka Majda Slámová se v úterý vrátila z války na Ukrajině. Vojáci ruské armády na ni stříleli z pár metrů. Stihla se schovat do nejbližšího krytu.
Na Ukrajině jí šlo o život: Rusové nám prostříleli auto, říká fotografka z Brna

Dokument vymezuje místo pod Myslivnou jako smíšenou plochu obchodu a služeb. Sloužit musí hlavně pro účely hotelu, částečně ale připouští i výstavbu bydlení. Kolik bytů tam ve skutečnosti vznikne, upřesní až vznikající projektová dokumentace. Bude jich okolo sedmdesáti.

Myslivna se nachází na území Kohoutovic, jejichž představitelé jsou s investorem kvůli přestavbě komplexu v kontaktu. Tamní starosta Jakub Hruška ji považuje za historický skvost a svébytnou dominantu Kohoutovic. „Pokud poslouží nejen pro hotelové hosty, ale i pro Kohoutovičáky, třeba jako místo pro plesy nebo wellness, rozhodně to uvítáme,“ uvedl Hruška.

V minulosti na Myslivnu opakovaně chodil třeba Brňan Lubomír Strážnický. Pamatuje si ji jako výletní restauraci a později hotel. „Je to krásné místo, které zná řada Brňanů. Chodilo se tam i na tahy,“ zavzpomínal starší muž.

Inteligentní dopravní značka začne blikat, když se v blízkosti přechodu pro chodce ocitne chodec či auto v brněnských Kohoutovicích u zastávky Glinkova.
Výstražně blikající světla: podívejte, jak funguje nová značka v Kohoutovicích

Původně vznikla Myslivna v letech 1938 až 1939 jako výletní restaurace podle návrhu architekta Bohumila Turečka. Dostavba hotelové části měla přijít na řadu v sedmdesátých letech minulého století. „Zahájení stavebních prací plánované na rok 1975 bylo uskutečněno až o pět let později, stejně tak se neustále odkládalo i dokončení. Nakonec tam byl v listopadu 1987 místo ubytovny zahájen provoz tříhvězdičkového hotelu s kapacitou 120 pokojů se vstupní recepcí, barem, konferenčním sálem s tlumočnickými kabinami a dalším vybavením,“ popsala v Brněnském architektonickém manuálu Šárka Svobodová.

Hotel Myslivna
- Vznikl v letech 1938 až 1939 jako výletní restaurace, později fungoval jako hotel.
- Nachází se v lesích nad pisáreckým údolím na území brněnských Kohoutovic.
- Koronavirová pandemie jej na několik měsíců zavřela, momentálně tam přebývají ukrajinští uprchlíci.
- Komplex čeká modernizace.
- Přibude tam prémiové bydlení, zahrne okolo 70 bytů.
- Přestavba má začít v první půlce příštího roku, dokončení se předpokládá v roce 2025.