Během deseti měsíců se dělníkům povedlo někdejší pivovarský areál kompletně proměnit, terasy tamního amfiteátru dokonce pojmou ještě více lidí. „Ve spodní části vznikl taneční parket. Ostatní povrchy jsou buď ze štěrkového trávníku nebo zámkové dlažby. Nově jsme postavili také schodiště vedoucí přes jednotlivé terasy, areál má i nové osvětlení,“ pochvaloval si rekonstrukci řečkovický starosta Marek Viskot.

Radek Toman, 60 let, referent katastrálního úřadu
ANKETA: Zvýšení poplatků za televizi a rozhlas? Takto odpovídali lidé v Brně

Zároveň doplnil, že dlouho neviděl projekt, který by po dokončení vypadal ještě lépe než na vizualizaci. Drobné úpravy budou v areálu pokračovat ještě na podzim, pracovníci tam vysejí trávu a zasadí stromy, které ustoupily opravám. „Párkrát jsem tam byla na nějakých akcích a je dobře, že tam teď bude zábradlí. Z těch svahů bylo hlavně večer jednoduché spadnout,“ zamyslela se třeba Brňanka Lucie Římanová.

Obnova venkovních prostor bývalého pivovaru vyšla na bezmála čtyřicet milionů korun, přibližně patnáct milionů z částky spolkly úpravy statiky. Kvůli potížím se statikou se vedení městské části nakonec rozhodlo zhruba třetinu podzemních sklepů, které se nacházejí právě pod terasovitým amfiteátrem, podepřít speciální cemento-popílkovou suspenzí. „Kdybychom neřešili podzemí, nebyly by prostory dost bezpečné,“ vyčíslil starosta brněnských Řečkovic Viskot.

Prostory podzemí pod Zelným trhem
Zazdění milenci pod Zelným trhem v Brně. Podzemní bludiště je plné tajemství

Právě záměr upravit řečkovické podzemí rozhořel v uplynulých měsících v městské části spor mezi koaličními zastupiteli a opozicí. Ta se opravám starých sklepů snažila zabránit, obavy měla především ze znehodnocení a nenávratného poškození prostor. „Opravy jsme chtěli zastavit a vytvořit srovnávací studií, která by mohla být oponentskou studií k projektové dokumentaci,“ uvedl před časem opoziční zastupitel Ondřej Štaud.

Symbolický křest stovkami návštěvníků prožije areál již o víkendu, kdy se v místě uskuteční osmý ročník řečkovického festivalu řemeslných piv. Ten díky své nabídce patří k těm nejpestřejším napříč Brnem. „Skutečnost, že je první akcí právě festival řemeslných piv, je vskutku symbolická. Jsem potěšený, že se vše stihlo dokončit v termínu. Každý si v místě přijde na své,“ nešetřil chválou řečkovický radní a primátorčin náměstek René Černý.

Zdroj: Deník/Terezie Sekáčová

Nabídka nejrůznějších pivovarů a pivních stylů je letos navíc mimořádně pestrá. Premiéra čeká například pivovar Rojc nebo Vinohradský pivovar, po odmlce se vrátí oblíbený Crazy Clown nebo Duck & Dog. Novinkou je pak silnější zastoupení zahraničních pivovarů, kromě specialit z Belgie, Německa nebo Velké Británie dorazí také slovenský Unorthodox a jeden z nejlepších polských pivovarů Stu Mostow z Vratislavi.