Korzování na promenádě i odpočinek v kavárnách na nábřeží čekají lidi, kteří zamíří k řece Svratce už za pár let. Představitelé města chtějí nejbližší okolí řeky upravit podle návrhu týmu Ivana Rullera. Vítězství jejich projektu oznámil v úterý náměstek brněnského primátora Martin Ander. Náklady odhadl na přibližně 360 milionů korun.

Posuzující komisi zaujal vítězný návrh tím, že lidé řeku nejen uvidí, ale dostanou se k ní blízko. A někdy i přímo do ní. Rullerova skupina totiž navrhla dva brody. „Historicky město vzniklo v okolí brodu přes Svratku. V návrhu máme přechod suchou nohou po plochých kamenech a brod. Bude třeba zvýšit dno v daném místě, aby brodící se lidé měli vodu nanejvýš po kotníky,“ zmínil architekt.

Soutěž o nábřeží
∙ své návrhy do architektonické soutěže poslalo jednadvacet týmů
∙ návrhy dodalo i jedenáct týmů ze zahraničí, a to ze zemí, jako je Japonsko, Kolumbie nebo Norsko
∙ podle organizátorů tvorba návrhů zabrala šestatřicet tisíc hodin práce
∙ zvítězil tým Ivana Rullera

Změny se dotknou úseku řeky od železničního mostu vedoucího k hlavnímu vlakovému nádraží po areál Riviéry. Na levém břehu návštěvníci využijí terasy a kolonádu, na pravém zůstane spíše příroda. „Důležitá je i bezpečnost, takže počítáme s odděleným prostorem pro pěší a cyklisty," dodal Ruller.

Do letních prázdnin chce vedení města získat smlouvu na projekční práce a do dvou let začít se stavbou. „Odhaduji, že nábřeží bude hotové za tři až čtyři roky. K tématu ještě chystáme veřejnou debatu," řekl Ander.

S návrhy se mohou lidé seznámit na webu soutěže www.nabrezirekysvratky.cz a v květnu chystají organizátoři soutěže výstavu výsledků.

Nejen brody, ale i další technické detaily musí prověřit inženýři Povodí Moravy. V oblasti totiž počítají s protipovodňovými opatřeními. „Posoudíme návrhy z odborného hlediska, aby netvořily překážku v toku. A nevznikaly tam zátarasy, když stoupne hladina Svratky," sdělil mluvčí podniku Petr Chmelař.

Soutěže se zúčastnilo jednadvacet architektonických týmů z tuzemska a zahraničních zemí, jako je Japonsko nebo Kolumbie. „Svratka je ve srovnání s jinými řekami úzká, takže zadání představovalo výzvu," prohlásila za organizátory soutěže architektka Karin Grohmannová.