V současné době tam dělníci vrtají piloty, jsou dokončené vrty pro tepelná čerpadla. Součástí stavby určené pro bydlení a podnikání je i částečně uzavřený vnitroblok sloužící k odpočinku či setkávání. „Projekt plánujeme dokončit do konce příštího roku. Přes třicet procent jednotek už máme prodáno. Obchody v přízemí jsou komplet zabrané," zmínil Deníku Maršálek. Lidé tam budou mít možnost odstavit svá auta na podzemním nebo venkovním parkovišti.

V Brně je podle odborníků dlouhodobě nedostatek bytových prostor. „Je dobře, že developer volí cestu obytných prostor. A ne kanceláří, kterých už je v Brně zbytečně moc. Je to navíc velice dobrá lokalita," komentoval ekonom Petr Pelc.

Nádvoří komplexu Titanium.
Proměna Nových sadů v Brně: pátá budova Titanium a další plány developerů

Martin Pospíšek, který bydlí u nedaleké haly Rondo, si pochvaluje v lokalitě dostupnost městské hromadné dopravy, například tramvaje, a krátkou vzdálenost od centra. „Nové byty budou určitě fajn, ale nevím, kdo si je bude moct dovolit, protože tyhle nové stavby jsou často cenově dost přepálené," míní mladík.

Ekonom Pelc považuje za jeden z faktorů, které v současné době lidi odrazují od nákupu nemovitosti, nepříznivé hypotéky. „Jsou dražší a zpřísnily se parametry, ne každý na ně dosáhne. Na druhou stranu u novostaveb je výhoda, že člověk nebude muset investovat další peníze třeba do oprav," poznamenal Pelc.

Podle Maršálka se ceny bytů v Centropolisu pohybují od 105 do 140 tisíc korun za metr čtvereční. „Máme některé byty i pod sto tisíc. V takovém případě umožňujeme lidem, aby si jednotky dodělali sami. Prodali jsme i jednotky, kde stál metr čtvereční osmdesát tisíc korun," podotkl Maršálek.

Vlastní výstavbu na nároží Nových sadů a Hybešovy ulice připravuje firma Brno New Station Development. Součástí projektu budou byty, kanceláře nebo komerční prostory.
Vzhled Nových Sadů v Brně dostane jednotnější tvář: proluky zastaví novými domy

Například Jekatěrina Buljuchina ocenila, že se v blízkosti vznikajícího komplexu, nachází například Galerie Vaňkovka. „Obecně ve městě chybí byty, takže i tuhle situaci by stavba mohla řešit," řekla mladá žena.

Území, kde Centropolis vzniká, bylo dlouhodobě v neutěšeném stavu. „Projekt stavíme na pozici betonového hřiště, které dříve vlastnily Brněnské komunikace, a na parcelách, kde byla dříve hospoda U Bernardýna a second hand ve staré polorozpadlé výrobní hale," přiblížil projektový manažer Properity Ondřej Pospíšil.

Jak už Deník Rovnost informoval, v oblasti také firma JRA Estate chystá Titanium X, který navazuje na stávající komplex Titanium. Budova bude mít dvě podzemní a devět nadzemních podlaží. V podzemí vznikne 172 odstavných a parkovacích stání, sklady a technické zázemí. V prvním nadzemním podlaží budou obchody, ve vyšších patrech kanceláře. „Z dosavadních zkušeností víme, že klienti s velkým počtem zaměstnanců upřednostňují jejich umístění na jednom patře, proto objekt nabídne dostatečně velké podlaží s možností propojení se stávajícími budovami," uvedla před časem provozní ředitelka firmy Kateřina Smékalová.

Brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl.
Radní Kratochvíl o aréně v Brně: Nestavíme Kometa halu, odvážně měníme kus města

Centropolis od Titania X bude oddělovat nová ulice. Developeři na zmíněných projektech spolupracují s městem Brnem. „Se společnostmi, které zmíněné projekty staví, město podepsalo smlouvu o spolupráci. Vždy jsme požadovali, aby byly projekty v souladu s územní studií Jižní čtvrti," informoval mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Celá lokalita bude v budoucnu spadat pod novou čtvrť Trnitá, jejímž středobodem se stane nové brněnské hlavní nádraží přesunuté k řece Svratce. „V rámci nové čtvrti Trnitá vznikne mimo jiné nový bulvár, tedy významná městská třída v pohledové ose na Petrov. Bulvár bude nedaleko zmiňovaných budov Centropolisu a Titania X za železničním viaduktem ukončný. Navržena je zároveň nová uliční síť," jmenoval Poňuchálek.

Komplex Centropolis:
Vyroste v Nových sadech v centru Brna, vedle komplexu Titanium.
Ve dvou patrech pod zemí vznikne asi 130 parkovacích míst, v osmi nadzemních podlažích obchody, ateliéry a hlavně byty.
Celkem tam bude asi 130 bytových jednotek, od nejmenších 1+kk až po 5+kk.
Ceny bytů se pohybují od 105 do 140 tisíc korun za metr čtvereční.
Hotovo má být do konce roku 2024.

MICHAL HRABAL

LUCIE BURIANOVÁ