Jaké se ve vás bezprostředně po sčítání hlasů mísí pocity? Z pozice lídra koalice, která se dostala do Sněmovny, jste zůstal mimo ni.
Nedopadlo to, jak jsme doufali, ale celkově ani ne špatně. Co se týká celorepublikových výsledků, podařilo se to hlavní - odebrat vládu hlavnímu estébákovi, Andreji Babišovi. Navíc komunisté jsou mimo, stejně jako ultraradikální extremisté. Sám si teď budu víc užívat rodiny. Během kampaně se mi narodila druhá dcera. Nikdy jsem nebyl existenčně závislý na poslaneckém mandátu.

Jste třetím místopředsedou Pirátů, po čtyřech letech jste přesto zůstal bez mandátu. Jak to ovlivní vaši další politickou kariéru?
Už letos v březnu jsem oznámil, že nebudu funkci ve vedení Pirátů obhajovat. Právě kvůli rodinným důvodům. Předsednictvo strana volí v lednu.

Jak si vysvětlujete, že jihomoravští voliči dali přednost kandidátům Starostů?
Doufám, že se tak stalo pouze přirozeným výběrem voličů, že za tím nebyla nějaká cílená snaha. S kolegy se teď po volbách pobavíme o tom, proč se tak stalo.

Neudělali Piráti prostě špatnou kampaň?
Těžko říct, pro nás byla zásadní kontaktní kampaň, tu hodnotím dobře. Největší problém asi je, že jsme se nechali zahnat do podoby politiky, kterou používá Andrej Babiš. Volby bohužel nebyly ani tak o významných tématech, jako o lžích, hnoji, mystifikacích a napadání. Nechali jsme se příliš zahnat do defenzivy. Reagovali jsme a uváděli na pravou míru lži šmejdů, měli jsme proto méně prostoru na řešení hlavní témat, jako je ekonomika, problém bydlení a další.

Společný postup

Budete chtít prosazovat jihomoravská témata přes zvolené Starosty, jako volebního partnera?
Určitě. V koaliční smlouvě máme napsáno, že po volbách bude následovat společný postup. Nešli jsme spolu do voleb účelově, aby koalice s nimi skončila.

Co popřejete vykroužkovaným kolegům ze STAN a budoucí nové vládě?
Ať se dílo podaří.

V příštím roce jsou komunální volby. Ve Strážnici na Hodonínsku jste byl po roce 2018 zastupitelem jen něco přes rok, politika na nižší úrovni vás již neláká?
Spíš si odpočinu a budu se věnovat své civilní práci.

Byly letošní parlamentní volby pro vás poslední, nebo máte motivaci zkusit to za čtyři roky znovu?
Zeptejte se mě za čtyři roky.