Smířil se s nálepkou nejnenáviděnější osoby mezi brněnskými fotbalovými příznivci. Ti mu vyčítají, že Zbrojovka Brno spadla do druhé ligy a kvůli ekonomickým potížím jí hrozí insolvenční řízení.

Vlastník klubu Roman Pros už delší dobu proklamuje, že je ochotný jej prodat, ale nepřihlásil se žádný konkrétní zájemce. Až včera vystoupil s prohlášením, že do konce ledna problémy zmítaný klub získá nový majitel.

„Ráno jsem obdržel velmi zajímavou nabídku, kontaktovala mě skupina podnikatelů z České republiky s velkým zájmem o majetkový vstup do našeho fotbalového klubu,“ prohlásil Pros, jenž s bratrem Stanislavem drží sedmdesátiprocentní podíl ve Zbrojovce.

Můžete upřesnit, o jakou skupinu se jedná?
Odpověď na tuto otázku vám teď nepodám, ale rozhodně se ji dozvíte brzy. Můžu vám jen říct, že se jedná o českou investiční skupinu. Neřeknu vám jméno, protože nemůžu. Vzhledem k tomu, s jakým člověkem jsem mluvil, se jedná o velmi vážný zájem. Jednání spolu povedeme do konce tohoto měsíce.

Kdyby prodej vyšel, uleví se vám?
Každý obchod, ať už je pozitivní nebo negativní, určitě věci někam posune. Jestliže se uskuteční, pochopitelně přijde jistá úleva. Já bych hrozně rád vystupoval v roli poradce kohokoliv, koho bude zajímat můj názor. Velice rád mu řeknu všechny svoje zkušenosti.

Když se nedohodnete s investiční skupinou, co bude se Zbrojovkou na jaře?
Záleží na tom rozhodnutí, protože do té doby nás určitě čeká spousta jednání, která nám jasně řeknou, zda je v Brně zájem a potenciál fotbal dělat. Jestliže se najdou skupiny fanoušků, které budou narůstat a potřebovat podporu, pak fotbal podpoříme. Pokud se nic takového nestane, půjde pro nás o vyřízenou záležitost.

Takže Zbrojovce stále hrozí zánik?
Vnímám to celou dobu a pokud nepřijde někdo, kdo bude chtít fotbal provozovat a investovat do něj peníze, pak Zbrojovce hrozí. Řekl jsem zcela jasně, že my už prostě nebudeme ti, kteří Zbrojovku vlastní a starají se o ni.

Na kolik si momentálně ceníte fotbalový klub?
Jsem ochotný prodat fotbalový klub tomu, kdo vyřeší jednu ekonomickou záležitost v řádech několika milionů korun. To ještě chci z projektu mít. Peníze bych vzal a dal je do fotbalu. Jestli bude potenciální investor vážný zájemce, s bratry Prosovými se stoprocentně dohodne.

Setkal jste se s víc zájemci o koupi klubu?
Toto je první konkrétní zájemce, když pominu nástřely různých skupin, které fotbalový klub chtějí, akorát na to nemají peníze. Takových je hodně. Pokud bychom k prodeji takto chtěli přistupovat, uděláme jednoduchý a radikální řez. Klub je při srovnání závazků a pohledávek v černých číslech. Kdybychom ho zavřeli a všechno rozprodali, určitě si ještě něco odneseme. Jenže ostatní zájemci, kteří nás kontaktovali, absolutně nemají ekonomickou sílu. Nechci plýtvat svým časem povídáním si o něčem. Oslovil mě třeba předseda družstva fanoušků Vaněk. Vážím si toho, že se vůbec někdo pokusil nastartovat nějaké hnutí. Také on sám však cítí, že veškerá láska k fotbalu mezi lidmi končí tím, že má do něj někdo dát vlastní peníze.

Takže se spoléháte na skupinu podnikatelů?
Musí přijít finanční skupina nebo kombinace nějakých osob s ekonomickou silou, protože jinak bude na mém místě za pár týdnů či měsíců někdo sedět znovu a bude řešit problém, co s fotbalem. Proto jsme udělali výzvu směrem k veřejnosti a osloveným stranám. Nadešel vážný čas k diskuzi, co s fotbalem.

Myslíte si, že jste zvolili šťastný způsob předání této výzvy, když jste ji nejdříve zveřejnili v médiích?
Absolvovali jsme nespočet jednání, dostávali jsme informace prostřednictvím médií, že by klubu nesmírně prospěla změna vlastníka. Nikdo nám to přímo neřekl, takže jsme udělali úplně to samé. Mediálně jsme vyzvali představitele města, kraje a ostatních stran zainteresovaných na projektu fotbal, aby se veřejně vyjádřili. Jestli byla forma dobrá, je otázka, nicméně aspoň jeden pozitivní výsledek má. Začalo se jednat. Tihle lidé se o fotbal teď zajímají daleko víc než v minulosti.

Hodně se mluví o ekonomických potížích klubu. Jak na tom Zbrojovka je?
Zejména v médiích se spekuluje o tom, že klub je předlužený. Slyšel jsem částky jako sedmdesát milionů. To je zcela zcestná informace, úplná hloupost. Pokud vezmeme všechny závazky a pohledávky Zbrojovky, likvidní pohledávky jsou daleko vyšší než závazky. Ať si o tom píše a říká, kdo co chce. Garantuji vám, že klub je na černé nule. Do finančního problému jsme se dostali stejně jako jakákoli jiná firma. My svoje závazky plníme a splníme. Ovšem i z toho důvodu jsme veřejně vystoupili, protože je potřeba se k našemu klubu chovat jinak.

Co tím myslíte?
Pokud skončí tento fotbalový ročník, může vzniknout zcela nová situace a my nejsme připraveni dál fotbalový klub v Brně živit, podporovat ho a vyvíjet veškeré ostatní aktivity s ním spojené. Daleko víc se už přikláním k variantě, že klub má být jistým způsobem veřejně vlastněn.

Kolik vlastních peněz jste do klubu vložil?
Na to je jednoduchá odpověď. Tréninkové centrum mládeže mělo hodnotu 99 milionů. Bohužel ceny nemovitostí padají a jeho reálná hodnota je nyní 66 milionů korun. Dokážete si jednoduše spočítat, kolik mě a mého bratra stála investice do centra, pokud vlastníme dvě třetiny. Jestliže se bavíme o fotbalovém klubu, je částka ještě větší. Absolutně nemám problém zveřejnit jakékoli informace z účetnictví. Ovšem tomu, kdo má zájem provozovat fotbalový klub, ne je vyvěšovat někde po nástěnkách. Společnost je auditována, nemám žádné tajnosti , co se týče hospodaření Zbrojovky Brno.

Jednatel společnosti Dopaz oznámil, že na klub podal kvůli dluhům návrh na insolvenční řízení Zbrojovky Brno.
Dneska je to strašně jednoduché, každý může podat insolvenční návrh na kohokoliv. Jestli je podán a případně přijde insolvenční správce, určitě se o tom budeme bavit. Jestliže mluví o statisících, nebudu to komentovat.

Tréninkové centrum také nabízíte k prodeji?
V něm spatřuji jednu z našich největších chyb, tréninkové centrum jsme nemuseli stavět. Brněnský primátor argumentuje tím, že jsem před pár lety řekl, že město by nemělo vlastnit žádný sportovní klub. Má pravdu, ovšem město má zajistit podmínky, aby kluby mohly sportovat. My jsme si je zajistili centrem, do něhož jsme se pustili za soukromé peníze, vzali jsme si půjčku a tyto závazky nás nesmírně tíží. Nabídli jsme proto za znalecký odhad odkoupení Tréninkového centra mládeže do majetku Brna, které by jej z našeho pohledu mělo vlastnit a provozovat. Celá záležitost šla vniveč, protože nám bylo řečeno, že město nemá peníze.

Co bude s tréninkovým centrem v Brněnských Ivanovicích?
V tom jsem změnil názor. Dokonce uvažuji o možnosti, že jestli někdo bude fotbal v Brně dělat, nechci po něm žádné písemné garance, že bude provozovat ostatní věci.

Na další pokračování v klubu nemáte peníze, nebo chuť?
To je kombinace všeho. Vyčerpali jsme veškeré své možnosti. Když jsme vstupovali do klubu před osmi lety, šli jsme do toho s velkým elánem a optimismem. Klub byl osmdesát milionů ve ztrátě, tolik jsme v hotovosti neměli, ale nechyběl nám elán. Pustili jsme se do výstavby tréninkového centra, na které jsme neměli stoprocentní finanční krytí, šli jsme však do toho z vlastních peněz. Centrum nepostavil klub za svoje peníze, protože jsme jej nechtěli zadlužit. Měli jsme zcela jiné ideály a vize, dneska vidím všechno úplně jinak a také bych ke spoustě věcí přistupoval jinak.

Co byste změnil?
Pokud bych znovu vstoupil do klubu, rozhodně bych požadoval ze strany města garanci podpory. Nejstrašnější je, že spousta lidí šušká, něco vyslovuje, ale ve finále nikdo nic neřekne. Reagoval jsem na výzvu fanoušků, ať Pros odstoupí, a odstoupil jsem. Kdybych slyšel ze strany Brna to samé, odstoupím. Jenže mi to nikdy nikdo neřekl.

Znáte příčiny pádu Zbrojovky?
Já už žádné analýzy neposkytuju. Nebudu používat trapnou terminologii stylu jsme tam, kde jsme. Udělal jsem si svůj vnitřní audit, všechno mám v hlavě srovnané a spoustu věcí zařazených v různých kolonkách. Pro mě jde o vyřízenou záležitost. Jediné, co teď chceme, je zájemce o fotbal v Brně. Pokud nikdo takový nepřijde, pak si Brno prostě fotbal nezaslouží. Tečka. Podotýkám, že kdokoli přijde a stane se vlastníkem Zbrojovky, má neskutečnou a vynikající pozici, protože ten nejhorší sedí tady. Každý, kdo po mně přijde, a může mít dva rohy a ocas, bude ten nejlepší. To myslím smrtelně vážně.

Druhou ligu Zbrojovka dohraje?
Mužstvo se připravuje, čeká ho soustředění. Klub nemá proč odstupovat ze soutěže, normálně ji dokončí.

Kolik nyní klub hráčům dluží a kdy peníze doplatíte?
Řekli jsme hráčům před koncem roku, že dluhy z jejich mezd zaplatíme. Plníme to a nejpozději do deseti dnů chceme vyřešit záležitost fotbalistů. Souběžně s tím máme nastaveny splátkové kalendáře k ostatním subjektům, pochopitelně je taky splníme.

Před třemi lety byl klub ve velmi plusových číslech, teď se o něm nedá hovořit jako o standardně fungujícím. Kde se stala chyba?
Kdyby se hospodařilo dobře, příjmová stránka a konečný zůstatek na účtu poroste. Jestliže se příjmy blíží takřka nule, pochopitelně pak musíte brát z rezerv. Když jsme měli peníze, nakupovali jsme spoustu hráčů a měli vizi o pohárech. A média už několikrát zveřejňovala analýzy, jestli šlo o adekvátní posily a jestli měly takovou hodnotu.

Jedná se o vaše manažerské selhání, když jste se obklopil špatnými lidmi?
Jde to takhle formulovat. Osobní zodpovědnost beru sám na sebe. Když jsme vstupovali do fotbalu, říkal jsem, že mu z hlediska hráčského potenciálu nerozumím. Jsem průměrně dobře vybavený fanoušek a rozuměl jsem číslům. Jestliže mi někdo, a dosaďte si sem, koho chcete, tvrdí, že potřebujeme tohoto hráče s určitými předpoklady, přivedeme ho. Když si vyberete spolupracovníka, jemuž důvěřujete, jde o vaše rozhodnutí. Z mé strany šlo o pochybení, já se viny nevzdávám, i když to tak nechci nazvat. Co je vina? Podnikáme v jisté branži a spousta věcí nám vyšla, a spousta naopak nevyšla.

Co vám vyšlo?
Třeba tréninkové centrum, které funguje, vychováváme talenty. Ano, máme s ním největší problémy, ale je tu a můžete nad tím kroutit hlavou. Kdybyste věděl, v jakých podmínkách fotbalový klub začínal… Neměl umělou trávu, všechny tyto věci jsme zařídili. Klub aspoň něco má.

Kdo je ROMAN PROS

- Narodil se 17. srpna 1970 ve Vyškově.
- Od roku 2005 je spolumajitelem klubu Zbrojovka Brno.
- Studium na Ekonomické fakultě Vysoké školy zemědělské v Brně předčasně ukončil ve třetím ročníku.
- S bratrem Stanislavem má firmu na výrobu povrchů sportovních hřišť, je vlastníkem brněnské televize BTV a dalších společností.
- Je ženatý, má dvě děti.
- Baví ho golf, tenis, auta a lyžování.