„Izraelské tanky obkličují město Gaza a dělají z palestinského území nucený protektorát. Podle britských novin dokonce izraelské bombardéry shazují na Gazu fosforové bomby, stovky lidí umírají“ hřímá na akci organizátor demonstrace Lukáš Lhoťan z brněnské muslimské organizace Libertas agency.

Tichý souhlas mu dává asi padesátka muslimů a jejich přátel. Muslimové zapalují svíčky a zahřívají se se černým a zeleným čajem z orientální konvice.

„I když je konflikt daleko, dotýká se všech lidí na světě. V Gaze, kde je největší hustota lidí na světě, se odehrává nebezpečný masakr,“ říká Azeddine Belfakih z Maroka, který v Brně studoval a nyní i pracuje.

Lhoťanovi, který promlouvá o nátlakových židovských organizacích, vpadne náhle do řeči jeden z přihlížejících patřících k druhému táboru. „Hamás jednostranně ukončil příměří a teď na to Palestinci jen doplácejí. Palestince nikdo nikde nechce!,“ křičí muž.

Kroužek, protestující po svém proti muslimské demonstraci, si vytvořili i brněnští křesťané. Asi šestice z nich postává u lepenkového transparentu s nápisem „Stop palestinskému ostřelování Izraele“.

„Už rok Palestinci stříli na Izrael rakety. Když se teď rozhodne něco proti tomu udělat, všichni se vzbouří. Hamás používá civilisty jako štíty a celý svět povstane a křičí – zabíjíte civilisty,“říká rozhořčeně Petr Skála, který drží transparent v ruce.