Lidé se na sebe tlačí před pódiem. Nad hlavami vlají vlajky České republiky, na transparentech zní hesla na podporu médií a odsuzující výroky prezidenta. Výstražnou stávkou s názvem Vyjdi ven chtějí studenti upozornit na porušování ústavních hodnot zástupci vlády. „Musíme strážit ideály, jako je svoboda, demokracie, respektování ústavy. Na nich naše společnost stála a stojí,“ říká na místě Tomáš Krajíček z Mendelovy univerzity.

Na akci dorazily i studentky z Blanska. „Myslíme, že je vhodné upozornit na stav společnosti a politickou situaci, aby národ neusnul na vavřínech,“ uvádí Hana Lukášková.

Výzva studentů #VyjdiVen
• Požadujeme, aby prezident České republiky plnil ústavní povinnost jmenováním premiéra, který získá podporu a který nebude trestně stíhanou osobou.
• Požadujeme, aby vláda v demisi nekonala zásadní a personální kroky ani nevytvářela nové ústavní pořádky.
• Požadujeme, aby Senát důrazně vystoupil proti nedodržování ústavních zvyklostí.

Myšlenka protestů oslovila i studentku Ivanu Drápkovou. „Souhlasím se všemi body, které tvůrci akce zmínili, aby prezident plnil ústavní povinnosti a aby jmenoval premiéra, který není trestně stíhaný,“ míní Drápková.

Vystupující kritizují i výroky šéfa SPD Tomia Okamury popírající utrpení obětí romského holocaustu v Letech u Písku. „Musím se ohradit proti tomu, když je popírána lidská důstojnost. Myslím, že pokud jde o utrpení, není rozdíl v rase, v náboženství ani v etnické příslušnosti,“ reaguje na místě romský aktivista Robin Stria. Proslov se setkává s hlasitým potleskem.

Náměstím nakonec zní i slova organizátorů akce. „Přemýšleli jsme, jestli dnešní akci uspořádat. Jestli dnes shromažďování není jen další móda. Československé jaro 2018, jak se říká. Pokud ale chci vyrůstat ve zdravé republice, pokud cítím, že demokracie v naší zemi upadá, je to moje povinnost,“ uvedla jedna z pořadatelek a studentka Hana Strašáková.

Třídy a přednáškové sály opustilo ve čtvrtek kvůli protestu patnáct set studentů. Přišli ale i ti starší. „Byla jsem nakupovat a zahlédla jsem dav na náměstí, tak jsem se šla podívat. Jak tak poslouchám, souhlasím se vším,“ uvedla třeba Marcela Tikovská.

Ne u všech se nicméně protesty setkaly s pochopením. „Nechápu, co tady máte co protestovat. Proti čemu? Nemáte si na co stěžovat,“ kroutí hlavou například jedna z kolemjdoucích Brňanek.

Na výstražnou stávku na náměstí Svobody nakonec dorazili studenti z desítky středních i vysokých škol z celé jižní Moravy. Akce odpoledne pokračuje v divadle Bolka Polívky veřejnou debatou.