Ačkoliv se akce zpočátku jevila jako poklidná, neobešla se bez řady odpůrců, kteří protestující konfrontovali. Výjimkou nebylo ani vulgární pokřikování či ukazování intimních partií. Kromě hlasitého skandování a troubení se vzduchem šířil zápach paliva z „tůrovaných“ motorů aut, jejichž řidičům došla trpělivost.

„Zavádět plošnou třicítku ve městě je nesmysl, jak by to pak asi vypadalo s hromadnou dopravou,“ nesouhlasil jeden z odpůrců protestu, který si svou identitu nepřál zveřejnit. Redakce však jeho jméno zná.

Za hodinu prošel průvod navzdory deštivému počasí z Moravského náměstí přes Koliště až téměř k Vaňkovce, kde se protestující následně rozešli. Podobný protest se v Brně dosud neuskutečnil, pořadatelé jej chtějí organizovat každý týden.

„Ze zkušenosti víme, že jedna akce většinou k ničemu nevede. S magistrátem chceme jednat, ale nemůžeme začít dříve, než si vybudujeme reklamu,“ řekla Deníku za Poslední generaci pořadatelka Veronika Helcnerová.

Organizátory úterní události byly spolky Poslední generace a Extinction Rebellion. Jejich záměrem je upozornit na nebezpečí, které podle nich pro chodce a cyklisty představují řidiči a snížení povolené rychlosti v širším centru Brna na třicet kilometrů v hodině.

„Chceme narativ, že je město pro auta, obrátit naopak. Sama jsem řidička a vím, že to dopravu rozhodně neurychluje, když stojíte akorát v kolonách,“ nechala se slyšet Helcnerová.

Kromě odpůrců s recesistickými transparenty se na místě objevili také zástupci brněnských Svobodných, kteří na protest zareagovali mimo jiné otevřeným dopisem primátorce Vaňkové.

„Apelujeme na vás, abyste vy, brněnští politici, jednoznačně hnutí Poslední generace odsoudili a nazvali je tak, jak si zaslouží, tedy teroristé. Apelujeme na vás, abyste proti nim postupovali všemi zákonnými prostředky, a chránili tak zájmy pokojných občanů. Jinak se stavíte na jejich stranu, na stranu nepřátel lidí,“ napsal v dopise předseda jihomoravských Svobodných Milan Jirků.

V protestech chtějí aktivisté pokračovat v dalších týdnech. První brněnský pochod za zklidnění dopravy ve městě se uskutečnil jen krátce poté, co členové aktivistického uskupení The Tyre Extinguishers vypustili pneumatiky nejméně čtyřiceti vozům typu SUV napříč Brnem. Nejvíce případů zaznamenali strážníci v Brně-severu, konkrétně v městské čtvrti Černá Pole.