„Pomocí lepenkových transparentů jsme změnili slova na billboardu tak, aby hlásal že obchodní dům má nejvíce bezohlednosti k občanům, zákonům a přírodě a zároveň nabádal firmu že má nestavět a odjet. Anglicky pak sděluje Drive-out Ivanovice, místo dřívějšího poutače Drive-in,“ popsal dílo svých spolupracovníků Jiří Koželouh z Nesehnutí.

Kvůli stejnému projektu se už v úterý lidé z Ivanovic obrátili na krajský soud. Spolu s ekologickým hnutím Nesehnutí napadli správní žalobou takzvaný certifikát autorizovaného inspektora, jenž nahrazuje platné stavební povolení. Podle Ivanovických jej inspektor vydal nezákoně.

„Bauhaus s inspektorem Milanem Teigiserem vydáním certifikátu evidentně porušili zákon. Pokud dojde k uskutečnění této megalomasnké stavby, bude totálně zdevastován doposud klidný, téměř venkovský ráz Ivanovic. Začleněním našich domů do průmyslové a obchodní zóny dojde ke znehodnocení nemovitostí, které jsme roky budovali,“ uvedl zástupce jedné ze šesti rodin, které za svoje sousedy žalobu podaly, František Pešl.

Místní opírají svoji žalobu o fakt, že se autorizovaný inspektor ani investor nezeptali na názor na stavbu dotčených majitelů domů v okolí. „Podle zákona to přitom byla jejich povinnost,“ upozornil Jiří Koželouh z Nesehnutí. Dokumenty, které inspektor při rozhodování použil, podle něj nejsou výsledkem stavebního řízení. „Investor a najatý inspektor pouze použili stará vyjádření dotčených úřadů a majitelů sítí a jiné infrastruktury z roku 2008. Tato vyjádření však patřila k nikdy nedokončenému a zastavenému stavebnímu řízení . Pro současný postup Bauhausu jednoduše neplatí,“ postěžoval si Koželouh.

Inspektora Milana Teigisera se redaktorům Brněnského deníku Rovnost sehnat nepodařilo. Jeho firma sídlí v Praze a telefonní číslo, které udává na internetu je zrušené.

Představitelé firmy Fuertes Development, která zastupuje rakouské vlastníky pozemku a investory, nařčení z obcházení zákonů odmítají. „My jsme určitě nic neporušili. Inspektor veškeré kroky konzultoval na ministerstvu pro místní rozvoj. Všechny potřebné dokumenty pro rozhodnutí měl, vyžádal si je na úřadech,“ řekl jednatel společnosti Petr Jonáš.

Za pravdu dává investorům i šéfka ivanovického stavebního úřadu Marcela Pelcová. „Certifikát je zcela legální cesta, jak začít stavět. My jej jen zaevidujeme a poté v podstatě nahrazuje pravomocné stavební povolení,“ uvedla Pelcová. Dodala, že veškerou odpovědnost za stavbu nese inspektor, který přímo podléhá ministerstvu pro místní rozvoj. „Podle nás je vydaný certifikát v pořádku a plně v souladu se zákonem,“ postavila se za investora Pelcová.

Dodala, že proti rozhodnutí neexistuje možnost odvolání. „Zrušit jej může jedině soud,“ připomněla úřednice.

Lidé z Ivanovic proti stavbě bojují už od roku 2005, kdy se o plánu investora dozvěděli. Podle zastupitelky a bývalé starostky Evy Slavíkové pro ně není zásadní problém záměr stavět obchod, ale jeho vzhled a velikost. „Myslíme si, že ta budova tam nepatří. Je moc velká. Více by se tam hodily menší kancelářské nebo obchodní domy,“ vysvětlila Slavíková.

Dodala, že velikost stavby je i v rozporu s územním plánem. „Podle něj na místě nemůže stát obchod s prodejní plochou nad deset tisíc metrů čtverečních. Investor ale papírově rozdělil budovu na více částí a některé z nich označil jako sklady nebo zahradu,“ stěžovala si Slavíková.

Proti Bauhausu bylo v roce 2006 podle sociologického průzkumu Masarykovy univerzity 73 procent místních.