Hlavním dějištěm protestu se v černovické textilce stalo nádvoří mezi výrobními halami. O obědové pauze se na něm shromáždilo několik desítek zaměstnanců. Na společném videu, které adresovali současné vládě, jednohlasně říkají, že jim dochází trpělivost.

Předsedkyně firemní odborové organizace Pavlína Meluzinová vládu vyzvala ke zlepšení neuspokojivé situace v oboru. „Po plánovaných změnách hrozí textilkám příjmová chudoba. Náš obor je dlouhodobě na chvostu ve mzdách,“ řekla Meluzinová. Prohlášení podle ní řada zaměstnanců také podepsala.

Na rozdíl od jiných podniků v republice v brněnské textilce výrobu nezastavili. Nechtěli totiž uškodit své firmě. „Vedení společnosti nás podporuje, máme s ním dokonce dohodu. Vláda totiž ztěžuje podnikání jak českým firmám, tak zahraničním investorům,“ řekla Meluzinová, která stojí v čele odborů Nové Mosilany.

Černovická textilka spadá pod italský textilní koncern Marzotto Group. Specializuje se na výrobu vlněných tkanin, v České republice patří mezi jejich největší výrobce. Své výrobky dodává prestižním zahraničním značkám, jako je Hugo Boss, Versace nebo Armani. V Brně zaměstnává přes tisícovku lidí. Navazuje tak na bohatou historii textilního průmyslu ve městě.

Zdroj: Deník/Jiří Kostka

Den Protestů vyhlásila na pondělí 27. listopadu Českomoravská konfederace odborových svazů. Nejvýrazněji se do stávky zapojily školské odbory. Na jižní Moravě kvůli ní zůstalo zavřených více než šest stovek škol a školek.