Jedna z tras, kterou zemědělci do Brna pojedou, vede z brněnských Bosonoh. „Sejdeme se kolem půl desáté a v deset vyrazíme do centra. Máme potvrzeno, že z naší strany pojede patnáct strojů, je možné že se jich přidá víc,“ sdělil ředitel družstva Pooslaví v Nové Vsi Lukáš Jurečka.

Při průjezdu městem po Pražské, Jihlavské, Bítešské a Žabovřeské očekává jen minimální omezení dopravy. „Pojedeme za sebou, takže počítáme s tím, že vytvoříme kolonu. Nechceme ale způsobit žádné výraznější komplikace,“ doplnil Jurečka.

Vyjíždět budou zemědělci s traktory také z areálu zemědělského podniku u odpočívadla Rohlenka. Zhruba padesátka jich odsud vyrazí po Hviezdoslavově, Ostravské, Olomoucké, Křenové a Kolišti dále do centra Brna. Ve stejný čas vyjede asi patnáct zemědělců z jihu Brněnska od průmyslového areálu U Vlečky po Vídeňské směrem do středu města.

Traktory ze všech tří tras se setkají okolo jedenácté hodiny v Kotlářské ulici před brněnskou pobočkou Státního zemědělského intervenčního fondu. „Místo jsme si vybrali symbolicky, jde o vyjádření naší nespokojenosti. Tam postojíme, pokud někdo z fondu bude chtít komunikovat, budeme rádi a na místě odpovíme i lidem," popsal předseda představenstva společnosti Bonagro Roman Zvěřina.

Protesty na dalších místech v kraji:

Ve Státním zemědělském intervenčním fondu ale ve čtvrtky nejsou úřední hodiny. „V úředních hodinách jsou kolegové na místě, ale v ostatní dny si plánují schůzky třeba i mimo kancelář, je to tak po celém Česku. O protestní jízdě víme, naše kolegy ale zemědělci nekontaktovali, neobjednali si například schůzku k předání petice," vysvětlila mluvčí společnosti Eva Češpiva.

Kotlářská ulice bude ve čtvrtek před polednem v jednom pruhu z obou směrů nejspíše stát. „Je to vymyšlené tak, abychom co nejméně omezili veřejnou dopravu a abychom neblokovali průjezd vozidel integrovaného záchranného systému. Nejde nám o blokování dopravy," dodal Zvěřina.

Připravují se i jihomoravští policisté

Na čtvrteční protestní akci se připravují i jihomoravští dopravní policisté. „Situaci budeme monitorovat a také řešit případná protiprávní jednání. Řidiči v Brně, na plánovaných trasách a trasách vedoucích k seřadišti techniky musí počítat s hustším provozem a případným zpožděním," uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb.

Informace o plánovaných trasách protestní jízdy mají i brněnští strážníci, v případě potřeby budou připraveni policistům pomoci.

Zemědělci nesouhlasí mimo jiné s přibývajícím množstvím nařízení a předpisů. „Naše podnikání nám komplikuje neustále se zvětšující míra byrokracie, spousta nařízení a také kontrol,“ uvedl Jurečka.

Silnici I/53 čeká nová fáze modernizace, týkat se bude úseku z Lechovic do Pohořelic.
Hlavní tah mezi Brnem a Znojmem bude mít nově tři pruhy. Víme, kdy začnou opravy

Právě kontroly ho obtěžují nejvíce. „Minulý rok jsme tu měli hned tři. V jednom případě si kontrola dokonce donesla lopatu, aby odkryla sníh a zkontrolovala, jestli tam roste vojtěška. To už mi přijde nad rámec normality,“ dodal Jurečka.

Akce vyústí v Hodoníně na česko-slovenské hranici, kde se potkají představitelé Agrární komory České republiky, Slovenské poľnohospodárske a potravinárske komory a patrně i delegace Maďarské zemědělské komory. Právě sem budou přizváni také český ministr zemědělství Marek Výborný a slovenský ministr zemědělství a rozvoje venkova Richard Takáč.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Brněnský soud zpřísnil trest policistovi Veselému. Spolupracoval se zlodějem

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková

K zapojení se do čtvrtečního mezinárodního protestu vyzvala české zemědělce Agrární komora České republiky. Hlavním důvodem je upozornit na problémy spojené s komplikovanou zemědělskou politikou Evropské unie, které mají společné všichni farmáři ze střední a východní Evropy.

Protestní akce podpořily také další organizace sdružující tuzemské chovatele a pěstitele, jako jsou Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů a Společnost mladých agrárníků České republiky či část moravských regionálních složek Asociace soukromého zemědělství České republiky. Kromě Čechů se dále zúčastní zemědělci ze Slovenska, Maďarska, Polska, Litvy, Lotyšska a protesty podpoří též Bulhaři, Chorvati, Rumuni a Slovinci, další státy akce zvažují.