Ti ze začátku přesně nevěděli, koho mohou na náměstí Svobody, kde se demonstrace konala, vůbec pustit. „Dovnitř nemůžete. Na náměstí nebudou mít přístup ani média,“ hlásil redaktorovi Brněnského deníku Rovnost těžkooděnec, který strážil vstup na náměstí z Rašínovy ulice. Při vstupu z Masarykovy ulice už ale najednou žádné problémy nebyly.

Po jedenácté hodině dopolední je zatím náměstí liduprázdné a lidem, kteří prochází kolem se přísné opatření vůbec nelíbí. „To není svoboda, jsme tady jak v kleci,“ rozčiluje se například žena s berlemi, která prochází kolem desítky těžkooděnců rozestoupených na celou šířku ulice. Některé také opatření zarazí. „Tady se chystá nějaká podívaná?“ ptá se muž na kole.

Poté se na náměstí začínají sbíhat první demonstranti se smotanými vlajkami Dělnické strany, která akci pořádá. Policisté je však zatím na něj nechtějí vpustit. „Tak dole v Masarykově ulici nás s vlajkami pustili a tady nás pustit nechcete. To jeden neví, co dělá druhý?“ ptá se jeden z demonstrantů. Po zhruba dvaceti minutách ale těžkooděnci asi třicetičlennou skupinku na náměstí pouští.

Je půl hodiny do začátku demonstrace, která je naplánovaná na jednu hodinu, a na náměstí Svobody se na slunci poklidně vyhřívá asi sedmdesát příznivců Dělnické strany. Na to, že se jich má podle odhadů sejít celá tisícovka, to zatím nevypadá.

Rozruch ale dělají lidé v oknech Národního památkového ústavu. Členové Strany zelených tam totiž vyvěšují transparent s nápisem „Neonacisté, v Brně nejste vítáni!“. „Nemá to být akce Zelených, ale vzkaz všech Brňanů,“ informuje náměstek brněnského primátora Martin Ander. Za pár minut na akci také doráží jeho stranický kolega a ministr školství v demisi Ondřej Liška.

V jednu hodinu po poledni se stále nic neděje. Demonstranti se schovávají ve stínu u prodejny Mc Donald´s, která raději zůstala zavřená. Další rozruch přichází až společně s předsedou Dělnické strany Tomášem Vandasem. Tomu se vůbec policejní opatření nelíbí a tak si vzal s sebou i dva právníky.

„Normálním lidem brání vstup na náměstí. Například, když jim kontrolují občanský průkaz, tak jméno i datum narození čtou nahlas. To je protizákonné,“ stěžuje si advokátka Klára Slámová.

PŘEČTETE SI TAKÉ:MÁJ V BRNĚ: JEN 500 EXTREMISTŮ A KLID

Po druhé hodině se z reproduktorů začíná ozývat hudba a na malé pódium vychází předseda Vandas. „Je vidět, že současný režim má strach. V čele státu jsou jen zkorumpovaní politici a Dělnická strana je tak jedinou skutečnou opozicí,“ promlouvá ke stále narůstajícímu davu, který mává vlajkami se znakem lva, Vandas a za svá slova sklízí nejeden potlesk. Dál představuje program své strany.

„Jsme pro zavedení trestu smrti. Pro zrušení senátu a proti poplatkům ve zdravotnictví,“ vyjmenovává Vandas.

Z reproduktorů se ozývá i němčina. A to když přednáší své projevy aktivisté z Rakouska a Německa. K mikrofonu se také dostává předseda nové odnože Dělnické strany Dělnické mládeže Martin Zbela. Ten připomíná to, že podobnou prvomájovou demonstraci před dvěma lety rozehnali policisté kvůli tomu, že extremisté vytáhli transparent se znaky zakázaného Národního odporu. „Za slova Národní opor odsoudil naše kamarády soud. Nyní jsme si nechali zaregistrovat název Národní odpor do evidence periodického tisku. Takže ať žije Národní odpor,“ ukončil svůj výstup Zbela.

Po více než dvouhodinových proslovech se asi pěti set členný průvod s hesly „stop černému rasismu“ nebo „radikálně, sociálně, nacionálně“ vydává do ulic. Jejich pochodu přihlíží stovky lidí a mezi nimi i tací, kteří hlasitě vyjadřují se setkáním extremistů nesouhlas. „Ani nevíte, co vlastně propagujete,“ křičí z davu u hlavního vlakového nádraží starší muž.

ČTĚTE TAKÉ:DEMONSTRANTI Z 1.MÁJE POMOČILI POLICEJNÍ AUTO

Poté demonstranty na cestě čeká další překvapení. Před hotelem Grand totiž někdo rozházel stovky lístků se znaky židovské hvězdy a přeškrtnutého hákového kříže. To však extremisty neznejistí. „Zajímalo by mě, kdo to pak bude sbírat,“ podotkne jen suše jeden z demonstrantů.

K nepokojům mohlo ale dojít u Malinovského náměstí. V ulici Cejl totiž na extremisty čekala skupinka až dvou set Romů. Policisté je však oba tábory k sobě nepustili.

Kolem půl šesté už se demonstranti rozchází a za chvíli je na náměstí úplný klid. Po půlhodině pak už akci, která ochromila celý střed Brna, připomínají jen zbytky ochranných policejních pásek.

CELOU AKCI JSME PRO VÁS SLEDOVALI ON-LINE:

17:38: Žádný znalec na extremismus na průvod nedohlížel. Potvrdil to nyní starosta městské části Brno – střed Libor Šťástka. „Znalec z Univerzity obrany na demonstraci nepřišel,“ uvedl Šťástka.

17:30: průvod se rozchází. Podle informací policistů v něm bylo asi pět set lidí.

17:09: Průvod se vrátil na náměstí Svobody, kde pořadatelé připravují rozloučení. Zdá se, že prvomájová akce Dělnické strany, kterou sleduje asi tisícovka policistů včetně vrtulníků, skončí bez incidentů.

17:03: U Moravského náměstí si na průvod počkala asi desítka protestujících s nápisem Antinazi. Ihned je obklopila skupina těžkooděnců , aby jim zabránila ve střetu se stoupenci Dělnické strany.

16:54: Kolona policejních aut doprovází průvod procházejícící od Malinovského náměstí směrem k Janáčkovu divadlu. Odtud přes ulici Joštovu by měl průvod vrátit Rašínovou ulicí zpět na náměstí Svobody.

16:45: Průvod s vykřikujícími demonstranty prochází kolem hotelu Grand. Poblíž někdo vysypal tisíce barevných lístečků s přeškrtnutými hákovými kříži a židovskými hvězdami.

16:35: Průvod došel na Hlavní nádraží, kde situaci jistí policisté na koních i v autech. Kolem postává asi stovka lidí a demonstranty si fotí. Až šest stovek stoupenců Dělnické strany vykřikuje hesla jako „Odpor“ či Češi pojďte s námi“.

16:20: Více než tři hodiny po ohlášeném začátku se stoupenci Dělnické strany vydávají na pochod v čele s vlajkou Národní socialismus. Srocují se na náměstí a za chvíli si namíří Masarykovou ulicí do centra. Podle odhadů pozorovatelů jich může být šest až sedm set.

16:12: Předseda nově vzniklé organizace Dělnická mládež Martin Zbela, který prvomájový průvod spolupořádá, oznámil zaregistrování periodika s názvem Národní odpor. Hnutí s názvem Národní odpor považují odborníci na extremismus za neonacistické. Hnutí také pořádalo prvomájovou akci v Brně před dvěma lety, několik jeho členů si odneslo tvrdé tresty za organizaci průvodu., při kterém došlo i na potyčky s policií.

16:00: Už více než hodinu stojí tramvaje na všech trasách v centru Brna. Dopravní podnik vyhlásil druhou variantu z připravovaných opatření. Kromě historického centra nejezdí tramvaje také na Moravském náměstí, Rooseveltově ulici, Malinovského náměstí, přes ulici Benešovu, uzel Hlavní nádraží a ulici Nádražní. „Jedná se také o vyloučení tramvajové dopravy také v ulicích Dornych až do Komárova, Cejl, Milady Horákové, z ulice Lidické až do Králova Pole a Řečkovic, uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Pohanová.

15:32: Policisté důkladně zkontrolovali pět demonstrantů a některým z nich zabavila zbraně. "Zkontrolovali jsme pět osob a zabavili jsme jim tři zbraně. Dřevěnou paličku, paralyzér a boxera," upřesnila Procházková. Policie rovněž předběžně zadržela tři podezřelé z šíření nezákonných symbolů. „Podezřelí z potlačování občanských svobod měli na oblečení symboly, které ještě budou prošetřovat odborníci,“ doplnila Procházková.

15:20: V ulici Cejl postává skupina asi osmdesáti Romů . Podle všeho se chtějí dostat do průvodu a policie se jim v tom sanží zabránit. „Na Cejlu se srocuje asi osmdesátka Romů, kteří chtějí jít do centra. Antikonfliktní tým se jim v tom snaží zabránit a vysvětlit jim, že to není pro ně bezpečné, uvedla policejní mluvčí Andrea Procházková. Podle ní pokud vyjednavači neuspějí, budou muset zásahové jednotky vytvořit koridor, aby obě skupiny držel od sebe.

14:55: Na mítinku Dělnické strany nyní v němčině řeční zástupci rakouské Svobodného odporu. Zdá se, že se schyluje k tomu, že Dělnická strana vyjde do ulic, aby oslavila průvodem První máj, který byl nejprve jen Dělnickým svátkem levice. Podle říšského zákoníku z roku 1933 jej začali slavit také stoupenci extrémní pravice jako Svátek národní práce.

14:30: Šéf dělnické strany Tomáš Vandas přednáší svůj projev, kterým chce získat voliče pro volby do Evropského parlamentu. Láká je třeba na znovuzavedení trestu smrti. Ve své řeči napadá i současnou vládu a tvrdí, že je zkorumpovaná.

13:52: Náměstím Svobody se rozléhá muzika z reproduktorů. Náměstí je zhruba ze čtvrtiny zaplněné, stoupenci Dělnické satrany postávají u Morového sloupu na vyvýšeném lešení.

13:23: K průvodu se nyní připravují asi čtyři stovky lidí a přicházejí další. Štástka se incidentů přesto neobává. "Policie musela udělat opatření, protože jich bylo nahlášených tisíc. Ze současného počtu zatím strach nemám," uvedl Šťástka.

13:22: Na místě je i znalec, který má posoudit, zda městská část může průvod extremistů rozpustit. „Na akci máme znalce z Univerzity obrany, který vyhodnotí a dá vědět úředníkovi, který průvod může rozpustit,“ říká starosta městské části Brno – střed Libor Štástka.

13:12: Podle Vandase policie vytváří hysterii. On sám údajně nezná žádné neonacistické uskupení Národní odpor. A to i přesto, že právě Procházka, který průvod nahlásil, je podle některých s neonacisty spojený. Mítinky Vandasovy strany doprovází navíc akce neofašistického uskupení Autonomní nacionalisté. „Dělnická strana v Janově udělala demonstraci na náměstí a násilí, které pak následovalo, nechali na Autonomních nacionalistech. Ti pak za násilí nesli zodpovědnost,“ uvedl před časem Ondřej Cakl ze sdružení Tolerance a občanská společnost.

13:08: Na náměstí Svobody přijel již i vůdce Dělnické strany Tomáš Vandas. Tvrdí, že město jedná protizákonně a dělá zbytečná opatření. „Lidi to odrazuje od toho, aby nás přišli podpořit. Nesvoboda slova je horší než za komunismu. Vláda má asi strach, protože jsme její jediná skutečná opozice,“ hlásá Vandas.

12:54: Protest náměstka primátora Martina Andera není podle jeho slov jen protestem strany Zelených. „ Je to také vzkaz od všech Brňanů,“ uvedl Ander. Údajně má na náměstí Svobody za několik minut dorazit i odstupující ministr školství Ondřej Liška.

12:50: V centru je podle informací policie sto až sto padesát demonstrantů. Dalších dvě stovky jich míří do Brna ve vlacích a autobusech

12:36: Náměstek brněnského primátora Martin Ander přišel na náměstí Svobody, aby protestoval proti prvomájovému průvodu neonacistů. Z okna druhého patra Národního památkového ústavu vyvěsil asi dvoumetrový nápis Neonacisté, v Brně nejste vítáni.

12:25: Půl hodiny do začátku pochodu a na náměstí Svobody se na sluníčku poklidně vyhřívá asi sedmdesát příznivců Dělnické strany. Na to, že se jich má podle ohlášení na radnici Brno – střed sejít celá tisícovka, to zatím nevypadá.

12:15: Za pár desítek minut by měl začít prvomájový pochod Dělnické strany. Trasa je naplánovaná z náměstí Svobody ulicemi Masarykova, Nádražní, Benešova, Divadelní, Roosveltova, Joštova i Rašínova. Akci nahlásil Pavel Procházka spolu s Lukášem Levayem. Podle Antify je Procházka přímo napojený na neonacisty. „Pavel procházka rád nosí trička s neonacistickými symboly a místo pozdravu od něj uslyšíte „Jude raus“, tvrdí Antifa na svých stránkách. Procházka je bývalým zemským vedoucím mládežnické organizace Sládkových republikánů. Na stránkách ministerstva vnitra je strana popsaná jako ta, jejíž „členové se rekrutují i z řad skinheadů, byla zaznamenána spolupráce s politickou stranou Pravá alternativa a občanským sdružením Vlastenecká fronta“. Procházka je dnes jedním z nejaktivnějších členů Dělnické strany, který figuruje i v její rozhodčí komisi.

11:55: Někteří z lidí, kteří se snaží dostat do centra, neví, co se děje. „Tady se chystá nějaká podívaná?, “ ptal se hlídek jeden z procházejících. Některé opatření policistů zase pobouřila. „To není svoboda, jsme tady jak v kleci,“ rozčilovala se jedna žena.

11:50: V centru u ústí Masarykovy ulice mají policisté připravená vodní děla. Jejich auta stojí po obvodu celého centra, hodně jich je třeba v parku na Kolišti. Policisté i strážníci kontrolují, aby auta nevjížděla ani na Moravské náměstí.

11:40: První třicítku demonstrantů s transparenty Dělnické strany a znaky českého lva pustili policisté na náměstí Svobody.

11:15: „Policisté nikoho do centra nepouštějí. Hlídky strážníků jsou všude. Ale dá se tam dostat postranními uličkami,“uvedl jeden z návštěvníků centra. Ve městě se již začínají rojit skupinky černě oděných mladíků s oholenými hlavami.

11: 13: Centrem Brna procházejí jen ojedinělí turisté. Návštěvu pamětihodností si moc neužijí, protože na dnešek město zrušilo třeba i prohlídkovou trasu na Staré radnici a uzavřelo radniční věž.

11:10: centrum budou hlídat stovky městských strážníků i policistů. Jejich počet má dosáhnout tisícovky, což je tolik, kolik je očekávaných ultrapravicových demonstrantů.

11:00: Dvě hodiny před pochodem je zatím na nádraží i na náměstí Svobody liduprázdno. Vstupovat do centra mohou jen novináři. Očekává se příjezd členů Dělnické strany i stoupenců neonacistických uskupení Národní odpor a Autonomní neonacisté. Ti na svém webu zvali k prvomájovému průvodu Dělnické strany, která průvod nahlásila.

10:50: Lidé si stěžují, že nemůžou procházet centrem.

10:30:přes náměstí Svobody nejezdí tramvaje a centrum policisté neprodyšně uzavřeli. Na Renneské třídě stojí připravené autobusy náhradní dopravy, které podle situace chce Dopravní podnik použít. Město shora hlídají také policejní vrtulníky.