Investor se brání tím, že odpůrcům chybí důležité informace a město uklidňuje, že ještě nic není rozhodnuto.
Dopis ministru kultury Jiřímu Besserovy s žádostí o zvrácení rozhodnutí vybudování garáží poslalo v úterý občanské sdružení 4AM–Fórum pro architekturu a média. „Zelný trh je nejstarší a nejcennější brněnské náměstí. Plánovaná vjezdová rampa by zcela zničila historickou tvář náměstí,“ vysvětlila Šárka Svobodová se sdružení, proč se k poslání dopisu rozhodli.
Svobodová připomněla, že již dříve založili protestní stránku na Facebooku, kterou do včerejška podpořilo více než sedmnáct set lidí. „Nejdříve jsme se snažili získat co nejvíc informací. Potom jsme třeba i prostřednictvím Facebooku informovali o tomto problému. A teď jsme poslali žádost ministrovi kultury,“ řekla Svobodová. Dodala, že v případě neúspěchu mají připravené ještě další kroky, z nichž ten poslední je i žaloba.
Kromě internetové petice existuje i papírová, kterou organizuje občanské sdružení Brnění. „Je to vlastně žádost k brněnskému zastupitelstvu, aby chystanou stavbu zamítli. Potřebujeme podpisy alespoň půl procenta ze všech Brňanů, aby zastupitelstvo muselo podle zákona naši žádost projednat,“ informovala Pavla Spurná ze sdružení Brnění. Půl procenta je podle ní asi devatenáct set lidí a do včerejška už shromáždili přes osm set podpisů.
Podle odborníků, kteří se stavbou garáží také nesouhlasí, není porušení historického charakteru náměstí jediným problémem. „Podzemní stání jsou naplánované v těsné blízkosti barokní kašny Parnas, kterou stavební práce nenapravitelně poškodí. Neumím si představit, že by bylo možné kašnu účinně zabezpečit,“ upozornil odborník na podzemí Aleš Svoboda.
Ten v současnosti připravuje zpřístupnění Labyrintu pod Zelným trhem pro veřejnost. „Otevřít chceme příští rok na jaře. Dozvěděl jsem se, že v tuto dobu chce investor začít stavět,“ sdělil Svoboda. To by podle něj otevření podzemí turistům určitě znemožnilo.
Garáže chce vybudovat realitní společnost Magnum Real Estate spolu s Alešem Vavruškou a Michalisem Dzikosem. Vavruška s Dzikosisem přestavují budovu bývalé Cyrilometodějské záložny na luxusní hotel. „Pětadvacet z celkových osmapadesáti parkovacích míst budou využívat hosté hotelu, zbytek si můžou pronajmout rezidenti ve středu města,“ uvedl jednatel Magnum Real Estate Miroslav Vymazal.
Podle něj je vybudování podzemního parkování jediná cesta, jak udržet život ve středu města. „Jinak se lidé budou stěhovat na periferie a v centru nám zůstanou jenom kanceláře a pochybné herny,“ dodal Vymazal.
Hlavní projektant garáží Robert Juřík ujišťuje, že stavba nepoškodí kašnu ani historické sklepy pod náměstím. „Garáže pod kašnu vůbec nezasahují a navrhli jsme je tak, aby se co nejvíce vyhýbali i labyrintu chodeb pod Zelným trhem,“ vysvětli l Juřík. Místa, kde podzemní parkoviště nad historické sklepy zasahuje, zajistí dělníci železobetonovými stěnami.
Brněnský primátor Roman Onderka ujišťuje, že pokud bude hrozit nebezpečí poškození kašny Parnas nebo podzemních chodeb, stavět se nezačne. „Rada schválila začátek územního řízení, to není v žádném případě schválení nějaké stavby,“ sdělil Onderka.
Během územního řízení musí investor podle Onderky předložit všechny potřebné dokumenty, jako je třeba vyjádření statika a památkářů. „Pak teprve může žádat o další povolení. Máme spoustu možností, jak stavbu znemožnit a uděláme to, když se ukáže, že je cokoliv v nepořádku,“ uklidňuje odpůrce garáží Onderka.
Podle tajemníka brněnského magistrátu Pavel Loutockého jsou protesty a nedůvěra u nových staveb normální. „Když se stavěla skleněná pyramida v Louvru, Pařížané si taky stěžovali, dnes si ji chodí prohlížet celý svět. A o sto let dřív se to nevyhnulo i slavné Eiffelově věži,“ podotkl Loutocký.