Poté, co v úterý zrušil brněnské Úrazové nemocnici statut traumacentra, dnes proti jeho reformám demonstrovalo několik desítek tamních zaměstnanců. Podporu nemocnici přišli vyjádřit hejtman kraje Michal Hašek a primátor Brna Roman Onderka. Proti „svému ministrovi“ dokonce poprvé veřejně vystoupila i občanská demokratka a náměstkyně hejtmana Anna Procházková.
„Musím dnes před vámi všemi vyjádřit hluboké politování nad způsobem jednání Tomáše Julínka. Za ostatní stranické kolegy mohu říct, že nás to od začátku mrzí. Je v našem zájmu, aby úrazovka zůstala zachována,“ uvedla Procházková a vyzvala zaměstnance nemocnice, aby vydrželi ještě chvíli tlak, který na ně ministerstvo vyvíjí.
Za problémové považuje Julínkovo jednání i předseda Regionální rady ODS Milan Venclík. „Nejsem spokojený s tím, jak Julínek komunikuje s kraji i se svými spolustraníky. Jako místopředseda regionu za ODS by s námi měl být v kontaktu, ale není,“ upozornil Venclík.
Ten zvažuje, že na pátečním kongresu ODS navrhne změny stanov. Julínek by tak mohl přijít o post místopředsedy regionální rady. „Dosud nebylo možné odvolat členy z funkce, proto jsme nemohli odvolat ani Julínka,“ objasnil Venclík.
Ministr Julínek v úterý zrušil úrazovce statut traumacentra a nově traumatologickou péči svěřil bohunické nemocnici. Nikomu však o svých plánech neřekl. „Julínek bohužel ztratil soudnost. Za krizový plán kraje zodpovídám já a teď skutečně nevím, zda je plně zajištěný,“ uvedl hejtman Hašek. Z toho důvodu ve středu večer svolal koaliční jednání a na dnešní ráno bezpečnostní radu kraje. Ta by měla prověřit, zda je krizový plán v pořádku. „Nechal jsem si pozvat ředitele Úrazové nemocnice i Fakultní nemocnice Brno, aby mi objasnili, jak teď plán funguje,“ vysvětlil Hašek.
Podle ředitele Fakultní nemocnice Brno Romana Krause je ale jeho nemocnice připravená statut traumacentra převzít. „Hejtman i primátor neustále tvrdí, že bohunická nemocnice nemá hotová všechna pracoviště. To je lež. Spinální jednotka bude sice zkolaudovaná až na jaře příštího roku, ta ale není podmínkou pro fungování traumacentra. Je to rehabilitační centrum a podobné u nás už nějakou dobu funguje,“ objasnil Kraus.
Vedení kraje i města se teď bude snažit, aby úrazovka přešla pod správu města. Podporu chtějí získat v senátu, který příští týden zákon projedná. „Věříme, že uspějeme. Už teď domlouvám s prezidentem, aby zákon podepsal co nejdříve. Aby nevyužil celou patnáctidenní lhůtu, kterou má. Zákon by se tak dostal do sbírky ještě před koncem roku,“ doplnil Hašek. Primátor Onderka slíbil, že pokud zákon projde, o nemocnici se město postará. „Budeme ti nejlepší zaměstnavatelé pro lidi z úrazovky. Už teď plánujeme, že v první fázi rekonstrukce nemocnice, na ni uvolníme asi dvacet až třicet milionů korun,“ vzkázal Onderka.
Podle něj by bylo nejideálnější, kdyby v úrazovce traumacentrum zůstalo a v Bohunicích vzniklo druhé. O tom ale ministerstvo zdravotnictví nechce nic slyšet. „Redukce traumacenter je definitivní a nejlepší řešení pro pacienty. Nic na tom měnit nebudu,“ dodal ministr Tomáš Julínek.
Ten chce podle zaměstnanců úrazovky z nemocnice nechat odnést některé vybavení ještě dříve, než by úrazovka připadla městu. „Před týdnem si vyžádal seznam majetku. My se ale budeme bránit. Pokud tady někdo příjde pro přístroje, zatarasíme cestu klidně i vlastními těly,“ vzkázala šéfka odborů úrazovky Lenka Doležalová.