Akce je součástí celosvětového protestu, který se konal ve stejný den v mnoha městech. „Na celém světě je k pokusům použito zhruba 115 milionů zvířat, z toho jich jen v České republice bylo v roce 2020 přibližně 240 tisíc,“ komentovala koordinátorka organizace Katrin Vorreiterová.

Katrin Vorreiterová, koordinátorka pro Českou republiku světového hnutí Animal Save Movement.
Bojovnice za práva zvířat: Záběry z Hrabětic? Chuť na řízek člověka přejde

Podle ní pětaosmdesát zařízení v Česku provádí pokusy na zvířatech a čtyřicet chovů je určeno k laboratorním pokusům. „Že má smysl podepisovat petice a iniciativy, se ukázalo vloni. Nyní je ale velmi důležité, aby se daným tématem Evropský parlament a komise účinně zabývaly a učinily příslušné legislativní kroky. Bylo by žádoucí psát Evropské komisi, našim europoslancům, ale také Ministerstvu zemědělství a Ústřední komisi pro ochranu zvířat,“ doplnila Vorreiterová.

Druhým tématem sobotní akce byl Den Země. Účastníci lidem dávali informace týkající se dnešního stavu planety a možností ke zlepšení. „Už i v naší republice lidé začínají chápat, že klimatická krize není výmysl a jsme to my lidé, kdo ji zapříčinili a kdo nyní musí jednat. Čas vypršel…,“ řekla organizátorka Animal Save Movement Česká republika Eva Bombelová.