Deník Rovnost tehdy mezi majiteli restaurací zjišťoval, jak zákon ovlivní fungování jejich podniků. Například majitel několika břeclavských hospod Jiří Císař se velkého poklesu zákazníků nebál. S odstupem času však hodnotí situaci jinak.

„Ze dne na den tehdy odešla skoro třetina zákazníků. Jedna z dalších morových ran pro hospody od roku 2012, kdy byla prohibice," zamyslel se Císař. Zmínil také pandemii covidu-19, kdy si lidé, kteří nechtěli vynechat pivní kulturu, založili vlastní malé hospůdky doma. „Je to vždy pár lidí, kteří se o víkendech střetávají u malého výčepu. A tam také kouří. Jen v Břeclavi vím o třech," vysvětlil Císař s tím, že právě to jsou lidé, kteří z klasických hospod odešli a už se do nich nejspíš nevrátí.

Silák František Kocourek tam jedl i zemřel. Teď stoletý hostinec půjde k zemi
Brněnský silák Franta Kocourek tam jedl i zemřel. Teď stoletou hospodu zbourají

Protikuřácký zákon ale jakožto nekuřák kvituje. „Je to trend, který je neodvratitelný. Vidím, že cigarety jsou spojeny s obrovským zlem. Navíc člověk nechodí domů ve smradlavých hadrech. Dokonce mám v hospodě rostliny, to v životě nebylo," řekl Císař. Finanční přínos ale podle něj znamenal protikuřácký zákon pouze pro restaurace, kam se lidé primárně chodí najíst.

„Restauracím to přineslo čistotu a vůni, přišly tam maminky s dětmi. V hospodách jsou chlapi zvyklí si spíš povykládat, zanadávat na manželku, takže u nás se to o ty manželky asi nenavýší," prohodil v nadsázce hospodský.

S tím, že štamgasti, kteří se piva zahaleného v dýmu nechtěli vzdát, odešli praděpodobně do soukromých hospod a klubů, souhlasí také majitel Pivnice na Husitské v Brně Radim Procházka. „Především ti, kteří k nám chodili zakouřit si doutníčky. Ti po zavedení protikuřáckého zákona odešli a už se nevrátili," povzdechl si Procházka.

Ilustrační foto
Vyšší daň nejspíš zdraží pivo. Brňané si návštěvu hospody kvůli úsporám rozmyslí

Měsíc po zavedení zákona, před téměř šesti lety, hlásil čtyřicetiprocentní pokles tržeb. Nyní situaci hodnotí mírněji. „Lidi si zvykli, jako vždy na všechno. Jdou si zakouřit ven a ve výsledku je to lepší," shrnul Procházka.

Jako na pozitivní změnu vzpomíná na protikuřácký zákon přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy v brněnské Fakultní nemocnici Milan Sova. „Lidé v té době vykouřili méně, určitě byli pacienti, kteří kouřit přestali. Samotný zákon byl ale spíše střípkem v mozaice, spolu například se zdražováním cigaret," zhodnotil lékař. Zastoupení kuřáků v populaci podle něj každoročně klesá, lidé nicméně hojně přechází na elektronické cigarety a zahřívaný tabák.

Zádušní mše za šest tragicky zemřelých mužů a dvě ženy. Zahynuli při požáru na Plotní ulici.
Vzpomínka na osm mrtvých při požáru v Plotní: zádušní mše v husovickém kostele

Přímý úbytek pacientů plicní kliniky podle Sovy protikuřácký zákon ale neznamenal. „Pokles kuřáků nebyl tak významný, abychom to zaznamenali. Navíc je ještě brzy to hodnotit, u dlouhodobých kuřáků klesá po vysazení cigaret rychleji riziko onemocnění srdce a cév. U plic to trvá déle," popsal Sova.

V letošním roce brněnští strážníci odhalili necelých sedm set porušení protikuřáckého zákona. „Nejčastěji hlídky projednávají přestupky spáchané porušením zákazu kouření na zastávkách hromadné dopravy," sdělila Deníku mluvčí brněnských strážníků Jana Pokorná.