Přerušení oprav vítá i řidič Michal Kos. Jezdí z Brna do Prahy a zpět každý týden. „Uzavírky mě omezují. Párkrát jsem nestihl pracovní jednání, i když jsem měl časovou rezervu,“ svěřil se.

Neuleví si však na dlouho. Letošní práce zde skončily, je ale nutné zmodernizovat další jízdní pásy. „Přes zimu bude dálnice bez omezení průjezdná, další práce začnou na jaře,“ řekl ministr dopravy Karel Havlíček. Veškeré opravy silničáři plánují dokončit na podzim roku 2021.

close Opravy na dálnici D1 mezi Prahou a Brnem se blíží letos do finiše. info Zdroj: Deník / Markéta Evjáková zoom_in

Stejná situace je na úseku od Velkého Beranova na Vysočině do Měřína. Tady silničáři přerušili práce již minulý víkend.

Další části dálnice dělníci opustí v říjnu a listopadu. „Jedná se třeba o úseky mezi Koberovicemi a Humpolcem a Humpolcem a Větrným Jeníkovem,“ popsal mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Studecký.

Příští rok i D2

Také dopravci jsou z ubývajících omezení nadšení. „Plynulost provozu na naší páteřní dálnici je klíčová pro zajištění spojení mezi Prahou a Brnem,“ sdělila za autobusového dopravce FlixBus Martina Čmielová. Připojuje se i RegioJet. Jeho mluvčí Aleš Ondrůj podotkl, že modernizace dálnice přináší větší komfort pro cestující.

Rekonstrukce D1 začala v roce 2013. „I nejnovější úseky mají za sebou přes třicet let provozu a jsou již na konci plánované životnosti,“ vysvětlil důvod oprav Studecký.

Omezení čeká příští rok i řidiče na dálnici D2, která vede z Brna k hranicím se Slovenskem. „Pravou stranu od kilometru 48,7 do 53,3 opravíme příští rok, levou stranu od kilometru 50,3 do 48,7 zřejmě zahájíme v polovině října a bude trvat tři týdny,“ řekl Studecký.

LENKA KROČILOVÁ
IVA KOVAČIČOVÁ