Ještě o příčku lépe si Jihomoravský kraj vede v počtu lidí, kteří se mohou brzy mezi bezdomovci ocitnout. „Mezi kraje s nejnižším počtem ohrožených můžeme zařadit Jihomoravský, kde ztráta domova hrozí pěti lidem z tisíce," uvedl ve studii ředitel odboru sociálních služeb, sociální práce a sociálního bydlení ministerstva David Pospíšil. Vůbec nejhorší je situace v Karlovarském kraji.
V největším moravském městě žije podle odhadů asi dva tisíce bezdomovců. „Víme, že situace není úplně tragická. Stále si ale uvědomujeme, že je nutné ji řešit," poznamenal náměstek brněnského primátora Matěj Hollan. Jedním z kroků je například prosazení Strategického plánu sociálního začleňování města Brna, který se věnuje i problematice bezdomovců. O jeho schválení bude vedení města usilovat už dnes na jednání zastupitelstva.
pomoc v BrněNa pomoc chudým a bezdomovcům plánuje Brno v budoucnu několik projektů. Patří mezi ně například:
- Housing first: město nejprve lidem v nouzi poskytne bydlení, až pak bude řešit třeba zaměstnání.
- Nábytková banka: město zřídí místo, kam budou dárci vozit starší nábytek, spotřebiče a další vybavení domácnosti. To pak bude k dispozici pro lidi v nouzi.
- Systémový projekt zaměstnanosti: město vytvoří databázi sociálně odpovědných podniků a propojí je s dlouhodobě nezaměstnanými. S nimi bude pracovat formou nácviku přijímacích pohovorů nebo poradenství.
- Asistenti prevence kriminality a domovníci budou dohlížet na pořádek v domech a ulicích.
Podle mluvčí brněnské diecézní charity Diany Tuyet-Kosinové je však sčítání lidí bez domova složité a výsledná čísla nemusejí odpovídat skutečnosti. „Máme totiž zkušenost, že stoupá takzvané skryté bezdomovectví. Takoví lidé mají problémy s bydlením, ale skrývají je. Průzkumy je tak neodhalí," upozornila mluvčí. Výrazně podle ní přibývá hlavně lidí bez domova starších pětašedesáti let. Těch je podle analýzy ministerstva na jihu Moravy víc než pět stovek.
Další ohroženou skupinou jsou také mladiství bezdomovci. „U nich však poměrně často jde spíš o alternativní životní styl, který mohou bez problémů změnit. Navíc mají mnohem větší šanci vrátit se do běžného života než staří lidé. U nich je šance téměř nulová," doplnila mluvčí Tuyet-Kosinová.
HANA FLORIANOVÁ
MARKÉTA CHUMCHALOVÁ