„Obsahuje čtrnáct 3D tištěných prvků, které jsou propojeny ocelovými trubkami. Pro zvýšení pevnosti jsou jednotlivé stěny vylity betonovým recyklátem a vyztuženy tvarovaným ocelovým armováním. Zakotvené jsou pak do betonových základů v nezámrzné hloubce,“ vysvětlil zakladatel 3Deposition a vedoucí procesu vzniku hřiště David Škaroupka.

Právě vytvořené hřiště přesunou jeho tvůrci do Prahy 11, má sloužit jako veřejně dostupný sport pro pro starší děti i dospělé. „Parkour je moderní sport, kterému se věnuje stále větší množství dětí. Jeho výhodou je, že je levný, není k němu potřeba drahá výbava, stačí tenisky a tepláky,“ řekl architekt hřiště a parkourista Daniel Samek.

Architekti se bouří. Na náměstí postavili protestní kašnu
Protest brněnských architektů: do bazénokašny na náměstí nasypali 30 tisíc korun

Jednotlivé prvky tiskl tým z Vysokého učení technického na rámové tiskárně v Brně. „Tiskárna nanáší padesát milimetrů široké vrstvy speciální betonové směsi rychlostí stopětapadesát milimetrů za sekundu a umí vytisknout objekty do velikosti krychle se stranou tři metry. Tiskárnu je možné ji rozebrat, odvézt na jiné místo a znovu sestavit,“ sdělil vedoucí vývoje z 3Deposition Petr Krejčiřík.

Tisk trval deset hodin čistého času, bylo na něj potřeba dvanáct a půl tuny speciální betonové směsi od společnosti Master Builders Solutions. „Na její vývoj byly kladeny složité a často protichůdné požadavky. Musí být dobře čerpatelná, ale současně nesmí stékat a musí rychle tuhnout,“ doplnil za společnost Michal Zámečník.

Ilustrační foto
Zapomětlivý zloděj: při krádeži v brněnském obchodě nechal na místě doklady

Pro vyplnění vytisknutých prvků a jejich zpevnění odborníci využili takzvaný rebetong od společnosti Skanska. „Místo přírodního kameniva obsahuje recyklovanou cihelnou drť, využívá tedy stavební odpad,“ vysvětlil hlavní technolog Skansky Pavel Zelinka. Recyklovaná směs je šetrná k životnímu prostředí a při její výrobě se vyrobí o patnáct procent méně oxidu uhličitého než u běžného betonu.

Parkourové hřiště věnuje Stavební spořitelna České spořitelny Buřinka městské části Praha 11. „Rozvoji 3D tisku pomůže intenzivnější spolupráce soukromé a vědecké sféry. Proto jsme se rozhodli podpořit vznik asociace, aby došlo ke sdílení poznatků z praxe a výzkumu,“ uvedl předseda představenstva Buřinky Libor Vošický.

KAROLÍNA STÁRKOVÁ