Nabídne zcela nové možnosti trávení volného času, které v jiných městech lidé považují za naprosto samozřejmé. V bezprostřední blízkosti řeky Svratky vznikne pěší kolonáda lákající k procházce či posezení přímo u vody. Brňané získají svou náplavku v místech, kde jsou nyní vysoké břehy znemožňující přístup k vodní hladině. Její vybudování bude součástí protipovodňových opatření u Svratky na Starém Brně, do kterých se dělníci pustí asi v květnu či červnu.

Koryto řeky se kvůli ochraně před velkou vodou rozvolní víc do okolí. „Pro pěší i cyklisty přibude zhruba pět kilometrů pěšin a bezmála tři kilometry cyklostezek. Všední pohled na ulici Poříčí promění nová kolonáda a počítá se i s lavičkami. Přibudou zemní hráze, opraví se nábřežní zdi a rozvolní se koryto řeky,“ uvedla mluvčí kanceláře městského architekta Jana Běhalová. Její pracovníci mají od loňského podzimu projektovou přípravu opatření na starosti.

Začaly práce na výstavbě wellness centra ve sportovním areálu na Kraví hoře.
Pryč s dlažbou: na Kraví hoře začíná dostavba wellness se saunovým královstvím

Svratecké nábřeží se dočká proměn podle návrhu týmu architekta Ivana Rullera. S řešením uspěl v roce 2017 v mezinárodní architektonicko-krajinářské soutěži.

Ochrana u řeky Svratky
- První část protipovodňových opatření v Brně vznikne u řeky Svratky mezi Riviérou a mostem u Uhelné ulice.
- Koryto řeky se rozvolní, zmizí vysoké břehy znemožňující přístup k vodní hladině.
- Vzniknou nové pěšiny, cyklostezky nebo kolonády.
- Místo vykácených dřevin tam vysadí 1758 stromů.

Už v příštím a následném měsíci zmizí z okolí řeky množství stromů, které si vyžádá přestavba nábřeží. „Dohromady jich bude 948. Zároveň už jsme v projektu naplánovali náhradní výsadbu vhodných dřevin v celé délce nábřeží. Nově tak vysadíme 1758 stromů, v místě stavby jich bude 616, zbytek na náhradních pozemcích na území,“ přiblížil náměstek brněnské primátorky Petr Hladík. Dodal, že tyto přípravné práce na stavbu za 2,4 milionu korun dostane na starosti Veřejná zeleň.

Pro tříkilometrový úsek mezi koupalištěm Riviéra a mostem u Uhelné ulice momentálně představitelé města hledají zhotovitele. Počítají u něho s náklady 1,6 miliardy korun, až 1,2 miliardy může pokrýt státní dotace. „Součástí prací bude i rekonstrukce kmenové kanalizační stoky v lokalitě,“ zmínil brněnský radní pro investice David Grund. Ochranu proti velké vodě dostanou i kanalizace a přeložky inženýrských sítí.

Nadhledová vizualizace průtahu Bystrcí od Sdružení Pelčák a partner architekti a HBH Projekt.
Na žalobu odpůrců I/43 přes Bystrc se skládají lidé, vybrali už přes 200 tisíc

Náplavku v blízkosti Svratky uvítá třeba Michaela Beranová, která s dětmi občas vyrazí na cyklostezku okolo řeky. „Podobné místo v Brně chybí. Promenáda dokáže město výrazně oživit,“ podotkla mladá matka.

Chybějící protipovodňová opatření u Svratky i Svitavy v současnosti brání dalšímu rozvoji na velkém území města. Leží totiž v záplavových oblastech, kde bez ochrany proti velké vodě nemůže vznikat nová výstavba. Nepovolují ji tam úřady.

Brno 28.1.2021 - předávání pololetního vysvědčení v ZŠ Kamenačky - třída 1.A
Netradiční pololetí: žáci v Brně dostali vysvědčení na vrátnici nebo před školou

Ochranu části Svratky na Starém Brně mají stavbaři vybudovat do konce roku 2023. Následovat bude další úsek směrem do Komárova, pro který představitelé města v loňském prosinci vybrali projektanta. „Na území Brna a Modřic na Brněnsku vzniknou opatření podél Svratky v délce devatenácti kilometrů a u Svitavy přes deset kilometrů,“ nastínil už dřív mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.