Zbytečná byrokracie a méně času na pacienty. Na druhou stranu ale zefektivnění práce lékáren a jednodušší výdej léků. Už čtyři dny musí lékaři dávat pacientům jen elektronické recepty. Někteří kvůli nim ukončují své praxe, lékárny si je ale spíše chválí.

Nově mohou lidé dostat recept nejen na klasickém tištěném receptu, ale také v sms zprávě nebo e-mailu. „Nejvíce lidí přesto stejně stále chodí s tištěným receptem. Jen asi desetina pacientů přichází s kódem v elektronické podobě,“ popisuje brněnská lékárnice Lenka Vlčková.

S načítáním kódů a vyhledáním léku zatím problém neměla. „Vše funguje, jak má. Vydání léku ale trvá déle než dříve, protože na systém ještě nejsme úplně zvyklí. Až se vše naučíme, budeme mít méně práce,“ je přesvědčená.

Ne všichni lékaři ale elektronické recepty vydávají. Vyzvednout si jej zatím lidé nemohou ani u lelekovického lékaře Lukáše Pospíšila. „O ověření k vydávání receptů jsem si požádal před Vánoci, zatím mi ale nic nepřišlo, takže jsem řešil vydávání receptů jinak,“ popsal Pospíšil.

O eRecepty se však lidé v jeho ordinaci zajímali. „Od rána volalo několik lidí, jestli jim recept nepošleme. Na dálku je ale vydávat nebudu, lidé si pro ně i tak musí přijít osobně,“ dodal Pospíšil.

Ačkoliv je vydávání elektronických receptů od prvního ledna povinné, pokuty za jejich nevydávání se lékaři zatím bát nemusí. „Lékařům garantuji, že jim za použití listinných receptů letos sankce nehrozí,“ ujistil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

I tak se několik lékařů v kraji rozhodlo svou praxi ukončit. V Drnholci na Břeclavsku a Olbramovicích a Jiřicích u Miroslavi na Znojemsku se rozhodl zavřít svou pediatrickou ordinaci k poslednímu prosinci i lékař Pavel Kosek. „Důvodem je čím dál větší nárůst administrativy a poslední kapkou je zavedení eReceptu,“ vysvětlil Kosek.

Od ledna ordinuje už jen v Pohořelicích na pomezí Břeclavska a Brněnska a v Moravanech na Brněnsku. „Někteří pacienti za mnou dojíždějí, jiní ne. Třeba z Drnholce mají blíže a lepší spojení do Mikulova,“ přiznal lékař.