Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pochod Dělnické mládeže: Dýmovnice, vrtulník a 15 zatčených

Brno /SLEDOVALI JSME ONLINE/ - Hořící dýmovnice mezi lidmi, útok radikálů, ostré policejní zásahy a nad tím vším hlídkující vrtulník. Pět set radikálů a sedm set policistů. V ostře sledovanou bitevní zónu se kvůli nedělnímu pochodu nacionalistické Dělnické mládeže proměnily ulice města Brna. V rukou policie nakonec skončilo patnáct lidí. Na druhou stranu se akce obešla bez zranění a škod.

1.5.2011
SDÍLEJ:

Nacionalisté museli překročit pár lidí, kteří si lehli na silnici.Foto: DENÍK/Drahomír Stulír

„Předvedli jsme celkem patnáct lidí. Třináct z nich se účastnilo shromáždění a pochodu radikálů. Jeden z mužů, kteří se chtěli dostat na akci Dělnické mládeže měl u sebe i zbraň. Plynovou pistoli s devíti náboji,“ sdělila policejní mluvčí Petra Vedrová.

Na policejní vyšetřovně skončil i Robin Seiner z předsednictva německé nacionalistické NPD Bayern. Problém může mít kvůli svému projevu v parku Koliště. Mezi zadrženými kromě něj skončil i jeho tlumočník. „Budeme podrobně zkoumat, co překládal a zda přeložil skutečně správně to, co pronesl řečník ze zahraničí,“ upozornil velitel zákroku Miloslav Machát.

Pravděpodobně nejpřísnější trest hrozí účastníkovi ze Slovenska. V minulosti byl už trestán podmínkou za šíření národnostní nesnášenlivosti na demonstraci v Krupce na Teplicku. „V neděli měl na sobě tričko s nápisem, jímž se patrně dopustil znovu stejného činu,“ upozornil Machát. Za nápisy na tričku či transparentech hrozí tresty i ostatním zadrženým.

Policisté také vyšetřují rvačku, která se mezi jedním z radikálů a odpůrci pochodu strhla po skončení oficiální akce na Malinovského náměstí. Z něj v neděli policisté museli vytlačovat radikály, kteří se chtěli střetnout s lidmi z iniciativy Brno Blokuje.

Přímo pochod narušili ve Vranovské ulici Romové, kteří naházeli na účastníky dýmovnice. „Pachatele jsme na místě nezadrželi, vše se seběhlo moc rychle. Ale případ budeme dále vyšetřovat i s pomocí záznamu,“ ujistila mluvčí Vedrová.

Díky policejním manévrům se ostatním střetům podařilo předejít. Kvůli protestujícím z iniciativy Brno Blokuje vyrazili radikálové opačným směrem. Tedy po ulici Milady Horákové směrem na Vranovskou a po Cejlu zpět. Před demonstranty pak průvod policisté odklonili do Körnerovy a Bratislavské.

Dobrou práci policistů uznal i předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti, jejíž přípravku pořadatelská Dělnická mládež tvoří, Tomáš Vandas. „Snažili se průvod ochránit. I my jsme udělali vstřícný krok. Neměli jsme problém vyrazit opačným směrem,“ řekl Vandas.

Mnohem méně spokojení byli v neděli Romové mezi odpůrci pochodu. „Nelíbí se nám, že jej soud povolil. Ale nenecháme se zastrašit,“ uvedl například Gejza Horvath. Proti Nejvyššímu správnímu soudu, který zrušil zákaz pochodu se ohradil i Ondřej Tejkal. „Myslím si, že celá akce neonacistů je jen cílená provokace,“ uvedl například Ondřej Tejkal.

Po bok odpůrců se postavil i hudebník Michael Kocáb. „Těchto akcí se účastním od svého působení na ministerstvu. To, že už nejsem ministrem neznamená, že je přestanu navštěvovat. Je potřeba potlačit nárůst xenofobie a neonacismu v naší společnosti. Je vynikající, že přišlo tolik lidí vyjádřit svůj nesouhlas s tímto pochodem. V poslední době mě ale děsí nárůst tolerance státní správy k akcím neonacistů,“ soptil v neděli Kocáb.

Jako velice úspěšnou hodnotil demonstraci i předseda neparlamentní strany Zelených Ondřej Liška „Celou akci hodnotím jako nejúspěšnější polistopadový občanský protest proti neonacismu. Svůj odpor přišli vyjádřit jak Romové, tak i studenti, rodiče s dětmi i lidé z nevládních organizací. Doufám, že to znamená že lidem už není lhostejné šíření rasismu a xenofobie,“ Liška.

Pochod v neděli pocítili i Brňané mimo jeho trasu. Především v dopravě. „Zhruba od dvanácti do půl sedmé jsme zastavili dopravu nejdříve v Cejlu a pak v Milady Horákové. Lidé to ale vnímali dobře. O důvodu věděli i díky pracovníkům informací, kteří působili v dopravních uzlech,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Linda Škrancová. Dodala, že podnik nasadil mimořádně sedmdesát pracovníků navíc.

ONLINE (sledovali Jan Spěšný a Petr Jeřábek)

18:14 - Osobní i hromadná doprava se vrátila do normálu. Cejlem, Kolištěm i ulicí Milady Horákové už jezdí všechny tramvaje i osobní auta.

17:24 - V ulici Milady Horákové opět jezdí tramvaje. Doprava zůstává odkloněna pouze v ulici Cejl.

17:21 - Účastníci blokády se pomalu rozcházejí. Organizátoři jim doporučují, aby se vyhýbali skupinkám neonacistů.

16:58 - Policisté opět zahradili cestu radikálům, někteří se však dostali před ně a míří k blokádě. Dva nejpomalejší z nich policisté zatkli. U Mahenova divadla zasahuje i antikonfliktní tým.

16:57 - Policisté žádájí, aby se odpůrci rozešli.

16:49 - Odpůrci pochodu zůstávají na svém místě, zpoza policejních zábran skandují: Stop násilí!

16:46 - Radikálům, kteří po skončení akce běželi směrem k blokádě, zabránili ve střetu s protestujícími policisté. V tuto chvíli jsou oba tábory oddělené a policistům se daří nacionalisty dostat směrem k Malinovského náměstí.

16:42 - Po ukončení akce v parku u Koliště většina radikálů míří k blokádě.

16:38 - Organizátor protestní blokády poděkoval všem za účast. Ocenil, že se akce zúčastnilo dvanáct stovek lidí. I když se jim nepodařilo vše, co chtěli, označil blokádu za úspěch.

16:36 - Nacionalisté se vrátili do parku u Koliště. Došli tam oklikou přes Körnerovu a Bratislavskou ulici. S blokujícím davem se nesetkali. Nyní se vyčkává, zda ke shromáždění promluví předseda DSSS Tomáš Vandas.

16:35 - Konec pochodu.

16:25 - Odpůrci pochodu stojí na začátku ulice Ponávka u Úrazové nemocnice.

16:21 - Romové na pochod pokřikují z oken, nacionalisté jim odpovídají pískotem. Kvůli blokádě bude pochod pravděpodobně odkloněn na Körnerovu ulici.

16:20 - Dav odpůrců pochodu je nyní u divadla Radost v ulici Cejl. Na zprávu o zatčení řečníka zareagoval pokřikem: Jeden nestačí!

16:19 - V jednom okně v ulici Cejl se objevily reprobedny a grafický znak míru, vysloužil si však pískot z řad radikálů, jsou zde spuštění dva horolezci z oken a mají v rukou transparent: Neonacisté, v Brně nejste vítáni!

16:15 - Pochod dorazil na Cejl. Policisté doprovázející pochod svou pozornost obrátili také na lidi sledující akci z oken.

16:13 - Odpůrci pochodu zpívají českou hymnu.

16:11 - Podle policejních zdrojů je zatčen jeden z řečníků setkání nacionalistů. Jeho projev prý obsahoval „závadné prvky“. Nyní je na policejní stanici, kde podává vysvětlení.

16:04 - V ulici Vranovská Romové pořvávají na pochodující radikály a hážou po nich dýmovnice. Hustý dým se však během chvilky rozplynul.

16:01 - Organizátor protestní akce vyzývá policisty, aby uvolnili blokádu a lidé skandují: Nechte nás projít! (dál směrem k hypermarketu Interspar pozn. red.).

15:57 - V ulici Milady Horákové sledují pochod radikálů lidé z oken, někteří tleskají a ukazují zdvičené palce. Průvod zatáčí do Jugoslávské ulice. Všechny ulice jsou zataraseny kordony policie.

15:45 - Odpůrci si stěžují, že někteří policisté nemají na uniformách služební čísla. V čele s Michaelem Kocábem a Ondřejem Liškou se chtějí dostat dát do Cejlu, aby tak znemožnili pochod radikálů.

15:43 - Radikálové skandují také: Policejní stát nenechá nás spát! Je to obrovská show pro lidi, kolem je spousta přihlížejících lidí. Skandují také: Stop černému rasismu! a Češi pojďte s náma!

15:42 - Policisté uzavřeli z obou stran odpůrce pochodu v ulici Cejl, ti se však dožadují přístupu před Romské muzeum, kde mají řádně nahlášenou akci.

15:32 - Policisté uzavřeli ulici Ponávka, vyhánějí odpůrce pochodu.15:29 - Průvod vyrazil, policisté jej odklonili ke směru do ulice Milady Horákové. Extremisté vyvolávají Nacionálně, sociálně! Ulice je uzavřena i pro průjezd osobních aut. Skandují: Táhněte do pekel USA i Izrael! Pochod by měl vést ulicemi Milady Horákové, Merhautovou, Vranovskou a Cejlem.

15:24 - Odpůrci pochodu radikálů se rozdělili na dvě skupiny, jedna blokuje křižovatku na Kolišti u Malinovského náměstí, druhá část zatím zůstává na Cejlu.

15:22 - V ulici Milady Horákové, kde průvod podle všeho začne, zatím jezdí auta. Policisté vytvořili zátaras na křižovatce ulic Milady Horákové a Kolištěm. Předseda Vandas prý ale ohlásil, že průvod půjde trasou v původně nahlášeném pořadí.

15:14 - Vandas ohlásil konec projevové části a vyzval účastníky pochodu, aby se seřadili do průvodu. Půjdou nahlášenou trasou a vyzval všechny, aby se nenechali nikým vyprovokovat.

15:10 - Odpůrci pochodu, kteří se rozdělili na dvě skupiny, se opět slučují. Skupina, která zůstala v zadní části Cejlu, se přesouvá před Dům umění.

15:07 - Odpůrci pochodu a nacionalisté na sebe začali křičet přes kordon policistů. Situace se vyostřuje. Pořadatelé z řad DSSS však brzy situaci zklidnili.

15:03 - Pravicoví extremisté možná změní směr prvomájového pochodu Brnem. Ulicí Cejl v sociálně vyloučené lokalitě by tak prošli ne na počátku pochodu, ale na jeho konci. Začátek ulice aktuálně brání blokáda asi 1000 odpůrců extremisté akce. Vyjednávání o změně směru pochodu potvrdil tajemník magistrátu Pavel Loutocký. Předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas řekl, že ve změně směru na trase pochodu nevidí problém. "Rozhodně chceme projít trasou, která byla ohlášena a řádně schválena. Je nám jedno, zda ulice Cejl bude na jejím počátku nebo na jejím konci," řekl.

14:59 - Odpůrci pochodu se rozdělili na dvě skupiny, jedna z nich se snaží dostat před Dům umění, brání jim v tom však policisté.

14:55 - Robin Seiner z Německa říká, že se otvírá pracovní trh pro nové země Evropské unie. Na hranicích už čekají velkokapitalisté, aby lovili levné mladíky, kteří budou pracovat za méně peněz. Podle něj je to novodobé otroctví, které navíc bere lidem práci. Podotýká, že např. po otevření hranic Německa-Polska se potýká jeho země s mnohem vyšší kriminalitou. Obává se, že tady jednou vůbec nezbude původní obyvatelstvo a jeho kultura.

14:52 - Na Kolišti se formuje kordon policistů, demonstranti křičí Rozpustit, rozpustit!

14:50 - Nacionalisté se mají vydat na svůj pochod o půl čtvrté. Nyní vyjednávají o tom, že nahlášenou trasu projdou v opačném pořadí - od konce na začátek.

14:39 - Nyní mluví místopředseda DSSS Jiří Štěpánek, který nechápe, proč Evropská unie dává miliardy na podporu nezaměstnaných přistěhovalců a ptá se, proč se nedávají tyto peníze na podporu nezaměstnaných Evropanů, jimž berou práci "gastarbeitři" z východu Afriky a Asie. Také kritizuje vládnoucí třídy. Říká, že vláda není pro dolních deset milionů.

14:36 - Policejní kontroly odhalily i pár zbraní. "Krátce po dvanácté hodině došlo k přehrazení ulice Cejl, odkud mířilo několik stovek lidí směrem k Domu umění. U několika účastníků tohoto shromáždění byly zjištěny sečné zbraně, proto policisté přistoupili ke kontrolám osob. Neozbrojené osoby, které prošly prohlídkou, mohly pokračovat dál. Stejné kontroly policie prováděla u účastníků shromáždění pravicových radikálů v parku u ulice Koliště. U jednoho ze zájemců zúčastnit se shromáždění příznivců pravice policisté zajistili zbraň - jednalo se o plynovou pistoli. Její držitel byl předveden k podání vysvětlení na obvodní oddělení," uvádí web policie české republiky.

14:27 - Na akci proti "přistěhovalecké pracovní síle" hovoří Günter Rehak z rakouské nacionalistické strany. Věnuje se především kritice kapitalismu, odvolává se i na dílo Karla Marxe.

14:18 - Na straně blokády předčítají jména osobností, které protiakci podporují. V davu je zatím klid, občas se mezi blokujícími objeví někdo z antikonfliktního týmu.

14:16 - Shromáždění DSSS podpořil také zástupce švédské organizace na podporu uvězněných nacionalistů Alexander. Nyní je hudební vložka zpěváka Loba ze skupiny Squad 96, který se netají se sympatiemi k hnutí Dělnické strany. Zahrál Krylovu písničku Anděl.

14:12 - Na shromáždění v parku na Kolišti právě mluví Němka Katrin Köhlerová, radní Saské Kamenice za NPD. Hovoří v němčině a tlumočník překládá její proslov. Do Brna přijela vyjádřit podporu Dělnické straně sociální spravedlnosti.

13:51 - Odpůrci pravicových radikálů z iniciativy Brno blokuje se přiblížili k místu setkání DSSS. Dělí je jen 200 metrů. Policie okamžitě povolala na místo čtyři vozidla s těžkooděnci. Ti brání aktivistům v tom, aby se přiblížili ještě více k příznivcům Dělnické mládeže.

13:49 - Policisté s antikonfliktním týmem se snaží přesvědčit odpůrce, aby blokovali pouze ulici Cejl.

13:40 - Akce radikálů začíná. Jako první vystupuje Tomáš Vandas, který vítá účastníky akce i zahraniční hosty. Rozčiluje se, že policie akci blokuje. "Uplynuly dva roky od našeho setkání, společně jsme ušli jako národní hnutí velký kousek. Co se však nezměnilo, je komunistický režim, který si myslí, že může zakazovat svobodné akce shromáždění," provolává Vandas. "Na jedené straně my, nacionalisté, kteří upozorňujeme na danou situaci, na druhé straně banda feťáků, která porušuje zákony a nechce se přizpůsobit! Ale nacionalisté mají v této zemi budoucnost." V odpověď mu zní potlesk příznivců. Vandas označil za odpůrce mimo jiné i bývalého prezidenta Václava Havla a zpěvačku Martu Kubišovou.

13:31 - Část odpůrců se rozhodla také zablokovat ulici Koliště. Pokřikují hesla jako Ulice jsou naše! Akce Dělnické mládeže stále ještě nezačala, právě přijela policie, která rozestavuje kordon, aby obě skupiny rozdělila.

13:30 - Celá akce extremistů pořád nezačala, příznivci DSSS postávají v poklidu a pokuřují.

13:22 - Odpůrci pochodu extremistů provolávají hesla Neprojdou, blokujeme apod. "Přišli jsme sem podpořit blokádu, protože nesouhlasíme s rozhodnutím soudu povolit pochod neonacistů," řekl jeden z účastníků Ondřej Tejkal.

13:10 - Policisté se přeskupili, aby umožnili spojení obou skupin odpůrců. Těch je v ulici Cejl okolo tisícovky.

13:06 - Akce má 20 minut zpoždění, protože někde na cestě do Brna je zadržen autobus s některými účastníky pochodu extremistů. "Dnešní doba je nová totalita, nesvoboda je stejná jako před rokem 1989," rozčiluje se Vandas, který ujišťuje, že policisté zasáhnou proti narušitelům poklidné akce DSSS.

13:04 - Většina účastníků bohuslužby se přesunula k blokádě na Cejl.

12:58 - Celou situaci neustále sleduje policejní vrtulník, v jednu hodinu by měl začít plánovaný pochod extremistů.

12:56 - Předseda DSSS Tomáš Vandas dal krátké interview novinářům, označil důvody proč se akce koná. Zopakoval, že příliv imigrantů ohrožuje české hospodářství a bere práci českým lidem.

12:50 - Účastníků bohoslužby před Domem umění na Malinovského náměstí je už také okolo pět set.

12:47 - Policisté pouštějí některé odpůrce po jednom ven, mají totiž možnost blokádu opustit. Když se však chtějí vrátit, strážci zákona je už nepouštějí zpět. "Zpět je budeme pouštět podle individuálního posouzení," uvedl jeden ze zasahujících policistů.

12:40 - Odpůrců pochodu už je okolo pět set, dalších téměř dvě stě jich je u Domu umění na Malinovského náměstí. Cejl už je uzavřený i pro městskou hromadnou dopravu.

12:33 - Zhruba 200 příznivců Dělnické mládeže postává před pódiem na Kolišti v parku, je zde také spousta novinářů, zatím je klid.

12:20 - Odpůrci pochodu extremistů blokují ulici Cejl tak, aby tudy nemohli příznivci Dělnické mládeže projít. Odpůrce hlídá z obou stran policie. Ulice je ale zatím neprůchodná.

12:11 - Podle policejního ředitele Tomáše Kužela je zatím v centru Brna naprostý klid. "V Brně je zhruba dvě stě sympatizantů Dělnické mládeže, při kontrole účastníků policisté nenalezli žádné zbraně, jen několik podnapilých osob," uvedl Kužel na krátkém policejním brífinku. Komunisté se sešli v devět ráno na Moravském náměstí, kde je prozatím klid.

12:07 - Zhruba dvě stovky Romů pochodují po Cejlu, pískají a křičí. Zastavili se před křižovatkou u Koliště. Městskou hromadnou dopravu nechávají projet a nijak provoz nekomplikují.11:56
- Romové se rozhodli vyrazit proti shromažďujícím se extremistům v čele se senátorem Štětinou, policisté je pouští, prochází na Cejl a míří na Malinovského náměstí. Ozývá se provolávání hesel Černí bílí spojme síly!

11:49 - Několik desítek Romů se od setkání odpojilo a vyšlo do ulic, v ulici Soudní však narazili na zátaras policistů.

11:44 - Na Kolišti kontrolují policisté účastníky demonstrací. Na celou akci dohlíží policejní vrtulník.

11:42 - Svůj nesouhlas s pochodem vyjádřili svými projevy například senátor Jaromír Štětina, bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška a předseda Strany zelených Ondřej Liška.

11:16 - Romové setkání odpůrců pochodu Dělnické mládeže vítají, podle nich by jich mělo protestovat více. "Všichni Romové z Brna, co tady bydlí, by měli přijít vyjádřit svůj nesouhlas s pochodem," řekl Alois Horváth.

11:13 - I přes vytrvávající déšť je u muzea více než 200 odpůrců, k tomu jim hraje cimbálová muzika.

10:39 - U Muzea romské kultury v Bratislavské ulici v Brně se scházejí lidé, kteří nesouhlasí s pochodem neonacistů. Zatím se sešlo okolo stopadesáti lidí.

10:24 - Policisté kontrolují příjezdové cesty do města, desítky jich jsou například v Olomoucké ulici, v ulici Cejl a Bratislavská.
Aktuální situace provozu MHD

Dnes, v neděli 1. května 2011 se v části centra Brna konají ohlášená prvomájová shromáždění a průvody. V důsledku zavedení aktuálních bezpečnostních opatření realizovaných ze strany Policie České republiky byla od 12:08 hodin pro veškerou dopravu uzavřena ulice Cejl. Z tohoto důvodu jsou aktuálně přijata následující mimořádná opatření v provozu MHD:

- Linka 2 jede v úseku Malinovského náměstí - Vojenská nemocnice obousměrně odklonem ulicemi Rooseveltovou - Milady Horákové - Jugoslávskou;
- Linka 4 jede v úseku Malinovského náměstí - Trávníčkova obousměrně odklonem ulicemi Rooseveltovou - Milady Horákové - Jugoslávskou;
- Linka 9 jede v úseku Malinovského náměstí - Jugoslávská obousměrně odklonem ulicemi Rooseveltovou - Milady Horákové;
- Náhradní dopravu na ulici Cejl nelze zavést. Ostatní zde neuvedené linky jedou aktuálně bez omezení dle platného jízdního řádu.
- Aktuálně nejsou obsluhovány zastávky Kőrnerova a Tkalcovská.

zdroj: Dopravní podnik města Brna

1.5.2011
SDÍLEJ:
Podnik CommScope přesouvá výrobu antén do Číny.
7

Protest u továrny v Modřicích: přesouvají nás bez souhlasu, stěžují si pracující

Ilustrační foto
2

Odpor k politikovi dal rázně najevo. Muž rozkopal volební stánek v centru Brna

OBRAZEM: Záchranné týmy lidem radily, jak správně používat reflexní prvky

Brno /FOTOGALERIE/ – Módní přehlídku reflexních doplňků návštěvníkům čtvrteční akce na Moravském náměstí připravili jihomoravští policisté. Na akci s názvem Ať nás vidí ten, kdo řídí hosty upozornili organizátoři na možnosti, kterými mohou lidé zabránit nehodám. „Chceme zdůraznit důležitost bezpečnostních doplňků. Je potřeba, abychom byli vidět, protože život máme jen jeden,” uvedla nadpraporčice Petra Hrůzová. Dopravní nehoda chodce a vozidla má podle ní vždy tragické následky.

Protest v ulicích studentům nepomohl. Rektorem veteriny se stal Alois Nečas

Brno – Rektorem Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně se ve čtvrtek stal současný děkan Fakulty veterinárního lékařství Alois Nečas. „Do funkce po jmenování prezidentem nastoupí 1. února 2018,“ potvrdila mluvčí univerzity Jana Příkazská.

AKTUALIZOVÁNO

Vnuk Alfonse Muchy neuspěl s odvoláním. Epopej patří Praze

Praha, Moravský Krumlov - Cyklus Slovanská epopej patří Praze, nikoliv rodině jeho autora Alfonse Muchy. Skutečnost ve čtvrtek potvrdil pražský městský soud, který zamítl odvolání Johna Muchy. Ten bude ve sporu pokračovat. „Podám dovolání k nejvyššímu soudu,“ oznámil malířův vnuk. Pražští galeristé monumentální cyklus vystaví napřesrok v pražském Obecním domě. Sály stále nabízí i Moravský Krumlov.

Otrava metanolem: kauza se znovu vrací k soudu v Hodoníně

Brno – Už dvakrát odcházeli čtyři obžalovaní v metanolové kauze od Okresního soudu v Hodoníně jako nevinní. Krajský soud v Brně ve čtvrtek rozhodl, že se tam vrátí i po třetí. „Věc se vrací soudu prvního stupně,“ potvrdil předseda senátu Adam Kafka. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení