Nové vozy jsou klimatizované. Na jaře příštího roku začne na lince 8 jezdit celkem pět takových nových tramvají. „Nyní začne jezdit podle instrukcí Drážního úřadu bez cestujících. Měla by najet deset tisíc kilometrů. Následně bude ve zkušebním provozu s cestujícími," informoval generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

U dalších nových tramvají by měl být už testovací provoz jednodušší. „Dokonce jednáme s Drážním úřadem, že by mohl být u dalších vozů celý zkušební provoz i s cestujcícími," doplnil Havránek.

Stavba nové tramvajové trati do univerzitního kampusu v brněnských Bohunicích vstupuje do ověřovacího provozu.
VIDEO: Šalinou do kampusu v Brně: projeďte se nejdelším tramvajovým tunelem

Nové obousměrné tramvaje jsou určené především pro linku 8, protože obě konečné jsou zakončené úvratí. „Věřím, že lidé ocení nový vůz i novou trať," připomněla primátorka Markéta Vaňková. Právě na trati z Osové k univerzitnímu kampusu nedávno začal zkušební provoz.

Nové vozy Škoda 45T částečně nahradí původní obousměrné tramvaje typu KT8D5. „Jedna už byla tak zrezivělá, že jsme rozhodli, že už ji opravovat nebudeme. Je plánovaná výměna kus za kus," zmínil Havránek.

Zástupci brněnského dopravního podniku také požádali o dotaci na tři žádosti, přičemž každá je na nákup pěti tramvají, v celkovém objemu devět set milionů korun. „Nabídka je opravdu velmi výhodná. V Plzni nedávno odsouhlasili nákup nové tramvaje za cenu přes sedmdesát milionů korun," přiblížil Havránek.