Stavba trvala deset dní. „Na střeše domu byla původní asfaltová izolace. Dělníci museli položit novou foliovou hydroizolaci odolnou proti prorůstání kořínků a zřídili i nový hromosvod,“ uvedla zástupkyně jednatele firmy GreenTop, která přestavbu realizovala, Petra Keclíková.

Zelený koberec je složený z různých druhů rozchodníků a sukulentů. „I když si mnozí lidé myslí, že zelené střechy jsou bezúdržbové, minimální péči je třeba věnovat i jim. Je třeba odstraňovat náletové dřeviny, byliny i traviny. Pokud jsou v okolí střechy vzrostlé stromy, je nutné odstraňovat spadané listí, vegetaci přihnojovat dlouhodobým hnojivem, plochu doplňovat substrátem i osazovat novými sukulenty. Dále je nutné kontrolovat a zbavovat případných nečistot střešní vpusti či odtokové žlaby,“ dodala Keclíková.

Prosakování vody do bytů v nejvyšším patře se jejich obyvatelé podle Keclíkové bát nemusí. „Díky nové hydroizolační vrstvě odolné proti prorůstání kořínků, kterou zároveň chrání zelené souvrství, je pravděpodobnost poškození izolace a zatečení vody do střešní konstrukce prakticky nulová,“ uvedla.

Město na přestavbu střechy přispělo prostřednictvím dotačního programu Zeleň střechám. „Panelové domy mají stejnou podporu pro vytváření zelených střech jako jakékoli jiné budovy, tedy až čtrnáct set korun na metr čtvereční,“ doplnila mluvčí Loukotová.