V ordinacích jihomoravských praktických lékařů se už objevují první chřipkou nakažení pacienti. „Zatím jsou to sice pouze jednotlivci, ale jde o takové první vlaštovky, které období chřipek předcházejí,“ sdělil brněnský lékař Tomáš Klobas.

Podle hygieniků ale zatím v kraji nehrozí epidemie virového onemocnění. „Počasí je stále velmi mírné, častěji se proto nyní vyskytují spíše podzimní virózy, jejichž průběh je v porovnání se chřipkou znatelně mírnější. Zatím jsme nezaznamenali žádné náznaky nárůstu lidí nakažených chřipkou,“ uvedla ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Renata Ciupek.

I přes podmínky, které zatím chřipkové epidemii nenahrávají, doporučují odborníci lidem očkování. „Vakcína za přibližně dva týdny vytvoří účinné protilátky. Nezajistí sice stoprocentní ochranu před chřipkou, pokud se ale očkovaný člověk nakazí, průběh nemoci je prokazatelně mírnější,“ uvedla primářka oddělení praktických lékařů brněnské nemocnice u svaté Anny Ivana Bogrová.

Očkování proti chřipce

Složení: Mění se každý rok podle vývoje virového onemocnění

Kdy: Nutná každoroční obnova nejpozději 14 dní před předpokládaným příchodem chřipkové epidemie

Kde: U svého praktického lékaře

Za kolik: Pojištěnci ve věku 65 let a více lidé s vážným onemocněním srdce, cév nebo dýchacích cest zadarmo. Ostatní za několik stovek korun.

Příspěvek: Část zákroku hradí některé zdravotní pojišťovny

O očkování mají v kraji dlouhodobě zájem hlavně lidé v důchodovém věku. Vakcínu jim hradí zdravotní pojišťovny. „Uvažuje o něm necelá polovina jihomoravských seniorů. Nejčastěji jsou to lidé, kteří nemoc prodělali v minulých letech nebo tráví hodně času venku,“ uvedl za společnost Sanofi nabízející očkování proti chřipce Libor Kytýr.

Mladší lidé si musí vakcínu proti nemoci hradit sami. Přestože některé zdravotní pojišťovny na očkování nabízejí příspěvek, nalákat Jihomoravany do ordinací praktických lékařů se příliš nedaří. O očkování nemají zájem ani někteří zaměstnanci zdravotnických zařízení. „Očkování proti chřipce našim zaměstnancům nabízíme. Někteří této možnosti využívají pravidelně, větší část personálu se očkovat nenechá,“ uvedla mluvčí břeclavské nemocnice Táňa Svobodová.

Loňská chřipková sezóna si v Jihomoravském kraji vyžádala celkem patnáct obětí. „Byla to jedna z nejsilnějších epidemií za poslední roky, nejsilněji udeřila až na přelomu ledna a února. Týdně se chřipkou nakazily stovky lidí. Podobně vysoká čísla letos zatím nepředpokládáme,“ dodala Ciupek.

Nemoc na začátku tohoto roku prodělal například Bohuslav Hanus z Vyškova. Očkovat se ale přesto nenechal. „Moc nevěřím tomu, že by mi jedna injekce nějak pomohla. Chřipka se musí prostě prostonat. Doufám, že tuto zimu se mi už vyhne,“ říká.