V místě, kde nynější vedení městské části plánuje ragbyové hřiště postavit, se kromě domů nachází také několik volných prostranství, která zemědělci využívají například k pěstování ovoce a zeleniny. „Pravděpodobně se jedná o politický tah pana zastupitele Kotíka. Záměr připravujeme tak, aby hřiště vzniklo na poli, bylo odhlučněné, mělo zajištěné parkování a dobrou dopravní obslužnost. Jednání už vedeme přibližně půl roku,“ popsala situaci černovická starostka Petra Quittová.

Redakce Deníku Rovnost opozičního zastupitele Ladislava Kotíka oslovila, ten však nařčení starostky odmítl. „Rozhodně s peticí nemám nic společného. Vznikla z vlastní vůle lidí, kteří v místě bydlí. Dozvěděl jsem se o petici vlastně teprve ve chvíli, kdy mě na ni někteří lidé upozornili, když jsem se kolem Turgeněvovy ulice pohyboval. Paní starostka o záměru lidem vůbec nedala vědět, zjistili to prakticky teprve ze zpravodaje městské části. Pokud v místě hřiště nechtějí, není se v takovém případě čemu divit,“ reagoval Kotík.

Petice namítá výběr lokality, která má být údajně narušená hlukem z dětského hřiště ve vnitrobloku, a proto by již nebyla vhodná k žití. „Tuto újmu nejsme ochotni snášet. Občané požadují klidné prostředí k bydlení a rozšíření zeleně, která byla v nedávné minulosti značně okleštěna. Jedná se o společný zájem obyvatel minisídliště Turgeněvova. Uvažovaná výstavba ragbyového hřiště je v rozporu se stávajícím územním plánem. Navrhovaná lokalita je aktuálně zelení a za současného stavu se v ní stavět nemůže,“ stojí v petici anonymního autora, kterou má Deník Rovnost k dispozici.

V úvodu podpisového archu neznámý tvůrce petice současně prohlašuje, že není žádoucí změna územního plánu, ale další rozšiřování zeleně. Schvalování nového územního plánu zkrachovalo před několika týdny, kdy brněnští zastupitelé ani po pětihodinové debatě klíčový dokument neschválili, pouze rozhodli o pokynech k jeho přepracování. „Územní plán je obrovsky složitým dokumentem, který nikdy nebude vyhovovat všem,“ hájil plán brněnský radní pro územní plánování Filip Chvátal. V případě, že je potřeba využití plochy u starého plánu pozměnit, je možné tak učinit prostřednictvím dodatků.

Autor petice naopak požaduje další rozšiřování zeleně, o níž měli obyvatelé městské části přijít vlivem nedávné výstavby nového bytového domu a poschoďových garáží. „Teď na radnici plánují další znehodnocení životního prostředí na Turgeněvově záměrem výstavby ragbyového hřiště. Žádáme proto, aby úřad městské části plán na výstavbu přesunul na zcela jiné místo mimo bezprostřední vzdálenost od bytů v Turgeněvově ulici, kde nebude rušit občany,“ kritizuje záměr petice.

V současné době trénují malí černovičtí ragbisté na nevyhovujícím hřišti u střední školy v Charbulově ulici. Na místě nemají ani potřebné zázemí. Nové prostory se pro mladé sportovce snaží najít černovický ragbista Ivo Klvaň. „Pro další rozvoj klubu, který čítá přes sto ragbyových nadšenců, je nutné najít odpovídající prostory. Proto jsme městskému radnímu pro školství a sport Jaroslavu Suchému navrhli možnou vizi ragbyového hřiště na části volného prostranství v Turgeněvově ulici. Od starostky Černovic jsme získali osobní podporu projektu, zbývá vyřešit otázku územního plánu,“ přiznal Klvaň.