Svézt se na nově zrekonstruované historické lodi, pojmenované nyní Morava, po hladině přehrady. V tropických letních dnech se osvěžit v jejich vodách. Na březích nádrže si zasportovat třeba při hraní plážového volejbalu. Na veřejných grilech umístěných v okolí si připravit voňavé maso nebo sýry. Brněnská přehrada i letos návštěvníkům nabídne množství aktivit ke zpříjemnění léta.

Poslední zkoumání hygieniků ukázalo, že voda stále dosahuje nejvyššího stupně kvality, lidé se proto vykoupají bez obav. „Pokud po současném deštivém počasí dorazí opravdu tropy včetně tropických nocí, zhoršení kvality nejméně o stupeň se zřejmě nevyhneme. Domnívám se ale, že by, podobně jako loni, nemusely být dramatičtější změny v kvalitě vody,“ uvedla Jana Derková z krajské hygienické stanice.

Léto na Brněnské přehradě
• Kvalita vody se drží na nejvyšším stupni, lidé si zaplavou bez obav.
• Zhoršení závisí na době trvání tropického počasí a srážkách.
• Voda má okolo dvaceti stupňů Celsia.
• U Sokolského koupaliště, na Kozí horce a v lokalitě Pod Dymou přibudou tři nové veřejné grily.
• V letních měsících se lidem otevře opravená stezka Zouvalka.
• Rakovecká ulice mezi hradem Veveří a Novým Dvorem zůstane pro řidiče uzavřená do konce roku.

Doplnila, že u zhoršení kvality vody v nádrži sehrává důležitou roli doba trvání tropického počasí a srážky.

Vodohospodáři se snaží už od roku 2010 zabránit vzniku sinic pomocí destratifikačních a aeračních věží. Okysličují vodu a vyrovnávají teplotu vody u dna a u hladiny. „V provozu budou přes celé léto. Do přítoku dávkujeme síran železitý, který vysráží fosfor do formy nevyužitelné pro sinice. Dávkování je závislé na množství vody na přítoku. Zda se ve vodě vytvoří sinice, bude záležet i na teplu,“ sdělila za Povodí Moravy Jana Kučerová.

Vodu v nádrži už si letos vyzkoušeli mnozí Brňané, mezi nimi i Jan Horák. „Prozatím se drží bez problému, skutečný nápor plavců ale zřejmě teprve zažije,“ řekl.

Brňanům se v pátek otevřel objekt bývalé hradní prádelny. Nachází se půl kilometru od parkoviště pod hradem Veveří. Lidem slibuje posezení s občerstvením.

Jak už Rovnost nedávno informovala, Brňané se u přehrady dočkají dalších tří veřejných grilů. Voňavé maso si kromě šesti míst nově udělají u Sokolského koupaliště, na Kozí horce a v lokalitě Pod Dymou.

Ještě v létě se turisté projdou po zrekonstruované stezce Zouvalka, která začíná u lávky pod hradem Veveří. „V současné době tam dělníci stále pracují. Termín dokončení se vlivem koronaviru a dalších okolností zřejmě posune do letních měsíců, oficiální rozhodnutí o prodloužení ale dosud nepadlo,“ přiblížila Anna Dudková z brněnského magistrátu. Původně měli pracovníci chodník dokončit tento měsíc.

Řidiči jedoucí v okolí přehrady musí i nadále až do konce roku počítat s uzavírkou Rakovecké ulice mezi hradem Veveří a Novým Dvorem. Krajští silničáři tam rekonstruují silnici ve špatném technickém stavu.