V emotivním příspěvku na Facebooku majitelka feny Asty minulý čtvrtek popsala, jak ji v prvním únorovém víkendu svěřila na týdenní hlídání psímu centru.

„Po příjezdu se manžela ptali, jestli pro ni chce kotec bez boudy, nebo si připlatí za kotec se zateplenou boudu. Zaplatil jí ten s tou zateplenou. V sobotu dopoledne nám volali, že jim Asta utekla," píše majitelka Asty. Redakce její totožnost zná, na žádost o upřesnění popisované situace ale nereagovala.

Ilustrační foto.
VIDEO: V šalině si stěžoval na hlasitou hudbu. Na Osové muže vyvlekli a zbili

V kotci, ze kterého pes utekl, byly ještě v pondělí ráno viditelné zablácené stopy na stěnách ubikace. Fenka se nejspíš usilovně snažila dostat ven.

„Byla z útulku, mohla mít naučené útěkářské reflexy, ale proč to udělala, nevíme. Chodila ven do velkého výběhu a nikdy se nesnažila utéct. Sem se často chodí pást srnci, toulají se tady kočky, mohla se kvůli tomu splašit," zamýšlela v rozhovoru s redaktorkou Deníku spolumajitelka centra Jarmila Pallotová.

Fena zřejmě utekla tak, že vyskočila na boudu a mezerou mezi stěnou se sousedním kotcem a plechovou střechou se protáhla do vedlejší ubikace. Ta byla prázdná a dveře od ní tudíž otevřené. „Zatím to žádný jiný pes předtím nedokázal. Měli jsme tu i velká plemena, například pitbuly, kteří se tam taky nedostali," dodala Pallotová.

Pallotová podle svých slov Astin útěk zjistila druhou únorovou sobotu ráno. „Nahlásili jsme to policistům a majitelům a jeli jsme ji ve čtyřech lidech hledat. V podstatě jsme hledali celou sobotu a neděli i s našimi psi," uvedla provozovatelka psího hotelu.

Naděje rodiny na nalezení psa podle slov autorky facebookového příspěvku zhasla po telefonátu, ve kterém se dozvěděli, že Astu našli v kolejišti v Kuřimi sraženou vlakem.

„Ta zpráva byla šílená. Prostřední syn měl druhý den důležité talentové zkoušky na střední školu, nemohla jsem mu to říct. Jeli jsme pro ni, abychom ji mohli pohřbít doma," stojí v příspěvku.

Výroba traktorů v areálu Zetoru v brněnské Líšni.
Unikátní pohled do výroby Zetoru v brněnské Líšni. Testují novou verzi traktoru

Majitelka feny ve svém příspěvku kritizuje například údajně nedostatečnou sebereflexi provozovatelů psího centra. „Ptala jsem se manžela, jestli se mu majitelka omluvila, jestli nějak projevila lítost? Jak se k tomu vůbec postavila? Odpověděl mi, že ne. Že řekla jen něco o tom, že by mu prodala psa," stěžovala si. Dále se jí nelíbily také chybějící kamery u kotců a nesprávně uvedené místo útěku Asty v inzerátu na webu Psí detektiv.

V inzerátu se píše, že se Astra ztratila ze zahrady v kuřimské ulici U stadionu. „Místo ztráty uvádí zadavatel ztráty zvířete při registraci. Psí detektiv tuto informaci neověřuje. Jméno zadavatele ztráty zvířete nezveřejňujeme, veřejný je pouze telefon, který uvádí opět zadavatel. Při registraci bylo zadáno, že se pes ztratil ze zahrady. O tom, že se pes ztratil z Psího centra Na Samotě, nemá Psí detektiv žádné informace," uvedl mluvčí webu Tomáš Carba. U inzerátu je uvedený telefon do Psího centra v Kuřimi.

Při útěku nejspíš vyskočila na boudu a protáhla se mezerou mezi stěnou a střechou.Při útěku nejspíš vyskočila na boudu a protáhla se mezerou mezi stěnou a střechou.Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková

Podle spolumajitele centra Marka Konečného ale majitelka Asty v příspěvku uvádí nepravdivé informace. „Když nám rodina zavolala, že toho psa srazil vlak, tak jsme nabídli, že ho najdeme, aby ho odněkud nemuseli třeba vytahovat oni, a abychom jim tak zmírnili utrpení," popisoval Konečný.

A doplnil: „Kamerové záznamy po nás nechtěli, ani se sem nepřijeli podívat. Nabídli jsme jim zadarmo štěně s papírama, protože nám to bylo líto. Nechtěli jsme, aby Asta utekla. Navíc tady nebyla poprvé, poslední tři roky ji sem dávali dvakrát až třikrát ročně," dodal Konečný s tím, že se rodině omluvili několikrát.

Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje
Lídři krajských voleb na jižní Moravě? Hejtman Grolich na čele kandidátky Spolu

Po zveřejnění příspěvku začali majitelé centra dostávat kritické i výhružné zprávy. „Lidi nám píšou e-maily, volají nám a nadávají, vyhrožují, že nám hodí do oken Molotov a podobně. Měli jsme třeba osmdesát e-mailů, kde nám lidi píšou nadávky," popsal redaktorce Deníku Konečný. Příspěvek je na sociální sítí stále vyvěšený, jeho autorka před něj připsala výzvu, aby lidé majitelce centra nevyhrožovali.

Majitelé Psího centra čelili kritice již loni v září, kdy jiné ženě vrátili z hlídání psa s poraněními na tlamě. Událost prošetřovali kontroloři z Krajské veterinární správy. Podle Pallotové neshledali žádné pochybení. Podrobnosti o pokračování zářijového případu Deník přinese v týdnu.