Lidé upozorňovali především na hluk a nepořádek. Někteří kvůli uzavření psali na úřad rozčilené zprávy. Podle místostarostky Jany Šťastné bude výběh nepřístupný prozatím zhruba měsíc, informovala o tom na sociálních sítích městské části.

„Před nedávnem mě oslovili obyvatelé velkého panelového domu v blízkosti psího výběhu s prosbou, ať se pokusím vyřešit nadměrný hluk, který ve výběhu vzniká poslední tři měsíce. Řekli mi, že za celé roky s výběhem neměli problém, ale poslední dobou tam chodí čtyřčlenná parta se psy, kteří štěkají nepřetržitě, celé hodiny, každý den," napsala.

Na pondělní setkání, které uspořádal petiční výbor proti šíření zápachu ze slévárny a zúčastnili se jej představitelé slévárny, starostové dotčených městských částí i pracovníci České inspekce životního prostředí, dorazily desítky lidí.
VIDEO: Frustrace po jednání se slévárnou Heunisch v Brně. Zápach? Teď bez řešení

Skupinka podle ní navíc ve výběhu popíjela alkohol a chodili za nimi další jejich kamarádi bez psů, kteří tam pili s nimi. „Spousta lidí se jim snažila domluvit a byli arogantně posláni do háje. O domluvu jsem se pokusila i já, ale dopadla jsem stejně. Zlepšení nenastalo a obyvatelé domu v reakci na to sepsali petici za zrušení výběhu,“ uvedla místostarostka.

Že v malém parku často vysedávala skupina lidí, Deníku potvrdila i kolemjdoucí Miluše Drahotská. „Dřív jsem do parku psa vzala, ale za poslední rok jsme tady nebyli ani jednou. Je to tady nečisté a smrad. Nedávno jsem si všimla, že zde vysedává zvláštní skupinka a popíjí alkohol. Tam bych svého psa už vůbec nepustila. Že je park zavřený, mi nevadí,“ řekla žena.

Někteří pejskaři poblíž Staré osady psí park úplně zavrhli. Jako Jaroslav Pajer. „Na hřiště jsem psa nikdy nebral, protože je špinavé a smrdí to tam. Když chci, aby se proběhl, jedu s ním například do Obřan. Tam je čisto a pěkná příroda,“ zmínil.

  • Zavřený psí park na Staré osadě
Zdroj: Deník/Robin Fajmon

Podle místostarostky Šťastné psi i jejich majitelé na hřišti hlučeli každý den od tří odpoledne do devíti večer. „Byla jsem si hluk do domu poslechnout a opravdu byl velký. Nedalo se ani otevřít okno. Chápu, že tu bydlí starší lidé, ale taky obyvatelé, kteří pracují na směnný provoz a potřebují se během dne vyspat,“ reagovala.

Obyvatelé panelového domu se nejprve obrátili na radnici, ale když se situace nelepšila, sepsali petici. „Požádali o zrušení psího hřiště, ale to jsme nepřipustili. Kompromisem bylo dočasně hřiště uzavřít. Nyní to zkoušíme na jeden měsíc a uvidíme, jak situace bude pokračovat,“ řekla Deníku místostarostka.

Dočasné uzavření parku vyvolalo v místních rozporuplné pocity. „Několik týdnů tu byl opravdu hluk. Bylo to nepříjemné a jsem ráda, že je park zavřený. Jen je škoda, že kvůli jedné partě to musí být zavřené i pro ostatní pejskaře,“ povzdechla si důchodkyně Miroslava Robotková.

Diskuze se rozproudila i na sociální síti. „Nemyslím, že je to šťastné řešení, ustupovat agresorům. Co dělá policie? Spíš než psát petice, měli občané, a i Vy toto řešit z městské policie. Snad jsou tu na dodržování pořádku…,“ uvedla jedna z diskutujících na Facebooku.

Místostarostka Šťastná podotkla, že se městská policie vedení Židenic nezodpovídá. „Starou Osadu s nimi řešíme pořád. Neustále od nich slyšíme, že mají málo strážníků, a tak nemohou být všude. Bohužel si ale myslím, že ani tak hlídky na Staré osadě neodvádějí dostatečnou práci, protože s opilci a dalšími lidmi se tu setkáváme často,“ míní místostarostka.

Podle mluvčího brněnské městské policie Jakuba Ghanema je Stará osada místem, kterému strážníci věnují zvláštní pozornost. „Nejsem si jistý, z čeho vycházejí informace o nedostatečném dohledu, ale strážníci z místní služebny sem míří třikrát až čtyřikrát denně na cílené kontroly. Navíc jim v tomto smyslu sekundují i kolegové z pořádkové jednotky, která působí v celém Brně. Hlídky procházejí i podchod a jeho bezprostřední okolí," zmínil Ghanem.

Snímek je ilustrační.
Soud v Brně řeší otřesný případ týrání dětí. Žalobkyně chce pro otce roky vězení

Jen v říjnu podle Ghanema hlídky strážníků na Staré osadě uskutečnily bezmála 150 nejrůznější úkonů, převážně kontrol veřejného pořádku. „Přestupků je v posledních měsících i díky tomu minimum. V říjnu jich bylo deset. Konkrétně třikrát pití alkoholu na veřejnosti, čtyřikrát kouření na zastávkách, dvakrát nesprávné venčení psů a jednou krádež v obchodě," doplnil Ghanem.

Vedení židenické radnice nyní hledá řešení, jak psí park upravit, aby sloužil pouze pejskařům. Nyní je jeden ze vstupů do parku opatřen řetězem. Řetěz u druhého vchodu už o víkendu někdo přestřihl. V úterý odpoledne by tam měl přibýt podle Šťastné nový.

Zdroj: MP Brno