„Objednala jsem stejné maso ve stejném množství jako před rokem, protože jsem měla pocit, že cena při každé objednávce mírně narostla. Bylo to vždycky o pár korun, takže to nebylo něco, co by člověk okamžitě řešil. Když jsem si však udělala meziroční srovnání, zjistila jsem, že všechno za rok zdražilo o pětadvacet až třicet procent,“ uvedla Krupíková.

Jak říká, nárůst pro ni byl markantní. Zdražování navíc pokračovalo. Další rok už byla na osmnácti set korunách za měsíc a masem navíc začala krmit i svoji druhou fenku. Hledala proto řešení. Tím se ukázaly být takzvané těstoviny pro psy.

„Abych ušetřila, snížila jsem o něco dávku masa a doplnila ji těstovinami,“ popsala Krupíková. Psí těstoviny vypadají jako granule, chovatelka je tak vždycky pouze nasype do misky a zalije teplou vodou. Granule nabobtnají a ona je pak do masa pohodlně vmíchá.

Ušetřit se jí podařilo. Cenu krmiva snížila o tři stovky měsíčně, a účet za krmivo jí tak vyjde alespoň na patnáct set korun jako před rokem. V malém množství jsou navíc těstoviny pro psa k masu vhodnou přílohou.

Že ceny krmiv rostou, potvrdili Deníku například v prodejně SuperZoo v Brně na Lesné. Důsledkem toho jsou u některých zvířat zhoršující se stravovací návyky. Manažerka pobočky Klaudie Tesaříková rozdělila zákazníky na dvě základní skupiny.

„Pořád se najdou takoví, kteří i přes zhoršující se ekonomickou situaci lpí na kvalitě a vyhledávají ty nejdražší značky a krmiva. Existují ale také lidé, kteří se nově i dlouhodobě poohlíží po levnějších variantách,“ všimla si Tesaříková.

Případy přechodu na levnější varianty stravy zaznamenal rovněž Jiří Hrnčíř ze zákaznické podpory prodejny Vaše-krmivo. „Děje se to, ale kvůli vyšší ceně mění krmivo jen ti, co opravu musí. Velká část zákazníků raději hledá rezervy ve svém rozpočtu jinde, zvýšené ceny však často zmiňují a na zdražení se ptají,“ sdělil Hrnčíř.

Nejčastější obtíže spojené se špatným stravováním nebo nekvalitním levným krmivem jsou průjmy, zácpy, zvracení, onemocnění kostí, kloubů a ledvin, zhoršená kvalita srsti či obezita.

„Velký problém ale vidím spíše v překrmování a neomezeném přístupu k jídlu. Následkem je nejen obezita, kterou trpí až pětačtyřicet procent psů a koček, ale také cukrovka, nemoci štítné žlázy, nadledvin nebo nádorové procesy,“ řekl veterinář a specialista na výživu z České u Brna Milan Štourač.

Na chyby ve stravování zvířat neustále naráží i veterinární správa. „V oblasti ochrany pohody zvířat jsme v České republice provedli v loňském roce více než 6 700 kontrol,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.

Kontrolovali zvířata v takzvaném zájmovém chovu, jako jsou psi, kočky, terarijní či akvarijní zvířata. Na nedostatky pak narazili u dvaatřiceti procent z nich. Kromě omezování výživy patřily mezi nejčastější prohřešky nevhodné podmínky chovu, nezajištění veterinární péče nebo nedostatečné zabezpečení proti úniku.

Kult domácího mazlíčka je podle veterináře Šťourače přesto v dnešní době nevídaný. „Lidé jsou schopni přiškrtit výdaje leckde, ale svým psům a kočkám často dopřávají to, na co jsou zvyklí,“ sdělil ze zkušenosti. I Kateřina Krupíková pokud má šetřit, šetří spíše na sobě. Podle ní je to podobně jako s dětmi. „Měla jsem nějaké volné peníze. Mohla jsem si koupit novou kabelku nebo parfém, ale koupila jsem nový pelech pro psy,“ směje se žena.

Příklady cen krmiv: SuperZoo - Prospera Plus Medium Adult 77 Kč/kg, Ontario Adult Medium Fish & Ric 98 Kč/kg, Acana Classics Red Meat 122 Kč/kg, Vaše-krmivo - Calibra Dog Premium Line Adult Large 48 Kč/kg, Taste of Wild High Praire 125 Kč/kg, Platinum Adult Lamb & Rice 150 Kč/kg

Spoluautorkou textu je LUCIE BURIANOVÁ.