Případů, kdy vysokoškoláci nad konzultací s psychologem přemýšlí, je více. Ne vždy se ale objednají. A když už seberou kuráž, čekají i tři měsíce. Na příliš dlouhou čekací dobu poukazuje další studentka lékařské fakulty Barbora. „Objednávala jsem se už na začátku ledna. Termín mám ale až v březnu. Nechápu, proč je čekají lhůta tak dlouhá. Od spolužáků vím, že by na univerzitě mělo být více než patnáct psychologů,“ postěžovala si studentka.
Poradenské centrum Masarykovy univerzity má podle manažerky zařízení Silvie Šimonové k dispozici šestnáct odborníků. Jeden z nich nabízí odbornou konzultaci i v ukrajinštině. Další odborné služby nabízí středisko Teiresiás a Kariérní centrum. „Psychologické poradenství zajišťuje Poradenské centrum pro všechny fakulty. Tady nabízíme individuální konzultace. Vyšší zájem zaznamenáváme spíše na konci výuky podzimního semestru a v období výuky semestru jarního,“ sdělila Šimonová.
Žádosti o dřívější konzultace centrum eviduje výjimečně. V těchto případech studenty směřují na psychiatrii do brněnských Bohunic. „Pokud studující žádá o dřívější termín s ohledem na průběh akademického roku, snažíme se vyhovět,“ uvedla Šimonová.
Nárůst poptávky od studentů univerzitní psychologové nepřičítají jen nedávné koronavirové krizi nebo zkouškovému období. Vysokoškoláci vyhledávají pomoc také v náročných životních situacích, sociální izolaci a pocitu osamělosti nebo při problémech rozhodnout se a ujasnit si priority. „V loňském roce jsme poskytli více než dvojnásobek konzultací oproti srovnání s rokem 2019,“ dodala Šimonová.
Problémy se zaplněným diářem na podzim Deníku potvrdil psycholog Jaromír Chrášťanský. „V posledních letech jsem vytížený hodně. Na dlouhodobou terapii u mě čekají někteří klienti až jeden a půl roku. Myslím, že psychologů není málo, ale potřeba lidí stoupá,“ konstatoval Chrášťanský.