Černé obavy lidí z jihu Moravy se naplnily. Po náročných testech v pražské referenční laboratoři už je jasné, že labuť z rybníku Apollo u Lednice na Břeclavsku byla nakažená nebezpečným virem H5N1. Ten je přenosný také na člověka.

„Pokud lidé najdou mrtvé zvíře, mohou volat strážníkům na bezplatnou linku 156. Jedná se však jen o nálezy zvířat například v parcích, na chodnících,dětských hřištích a podobně. Uhynulou zvěř ze soukromých pozemků strážnicí neřeší,“ řekl mluvčí brněnských strážníků Zdeněk Novák. Městští policisté mají k tomuto účelu speciální odchytovou službu. „Zdechliny odvážíme na veterinární vyšetření a potom do kafilerie,“ dodal Novák.

Ptačí chřipka je sice pohromou pro chovatele drůbeže, ale lidi neohrožuje. Alespoň zatím. Člověk se sice teoreticky může nakazit, ovšem je to vysoce nepravděpodobné. Viry jsou ale velice proměnlivé. Mohou zmutovat a vbudoucnu lidskou rasu ohrozit.

Vzoologické zahradě jsou v klidu

Vedení brněnské zoologické zahrady zatím nechystá vsouvislosti sobjevením případu ptačí chřipky na Břeclavsku žádná opatření, která by se týkala provozu nebo přímo návštěvníků ZOO. Oznámil to její ředitel Martin Hovorka.

„Výskyt ptačí chřipky na Moravě mimo období hlavních tahů ptáků je velkým překvapením, protože zpochybňuje vše, co jsme si dosud mysleli o jejím přenosu,“ prohlásil Hovorka. Dodal, že celý dosavadní výzkum přenosu ptačí chřipky musí být přehodnocen.

Více informací se dozvíte v pátečním vydání Brněnského deníku Rovnost.