„Záda šatů zdobí šperky a každá nevěsta si v nich připadá jako princezna. Navíc mají oddělovací krajkové rukávy a vlečku, kterou si po obřadě může nevěsta odložit, aby se cítila pohodlněji," popisuje šaty osmadvacetiletá Janásová nápad, díky kterému model návrhářek získal minulý měsíc titul Svatební šaty roku 2014 i cenu publika.

Vítězný nápad přitom nepochází z ženské hlavy. „S kolegyní jsme stály před modelem a pořád se dohadovaly, jestli vypadá lépe s rukávy nebo bez. Až nás vyrušil kamarád, proč nevyužijeme obě možnosti," vypráví Janásová.

Šaty tak kromě originality a rafinovaného střihu nabízí i praktičnost. „Šili jsme je na míru modelce a Miss Earth 2012 Tereza Fajksové, které jsem šaty navrhovala už v minulosti. Na soutěži svatebních šatů nám dělala modelku. Byla nadšená, jak jsou pohodlné," říká návrhářka.

I přes úspěch ale zatím neplánuje, že by šaty prodávala. V České republice by kvůli ceně zákazníky hledala obtížně. „Šatů si ceníme na půl milionu. Zní to jako vysoká částka, ale materiál byl velmi drahý, navíc jsme na nich strávili čtyři sta hodin práce. Připočítat musíme také přidanou hodnotu, know how a obě ceny," vysvětluje žena.

Šaty si dovede představit spíše v půjčovně. „Sama se do nich nevejdu, ale kolegyni sedí, tak uvidíme," usmívá se.

Jako studentka designu nábytku na Mendelově univerzitě v Brně už střádá plány na další návrhy. „Ráda bych propojila dámskou šatnu se sedacím nábytkem, potahy na textil a šaty, které by se k nábytku hodily," říká.