Bude to jiné, jako byl celý rok jiný. Chtěla jsem trávit Silvestr se spoustou kamarádů a užívat si do noci, ale letos to nepůjde. Zůstanu doma se spolubydlící, uvaříme si svařák, večeři a budeme si povídat, co se za ten rok událo. Tak plánuje strávit poslední večer letošního roku Brňanka Barbora Šíblová. Vzhledem k epidemiologické situaci a vládním nařízením jihomoravská města pro letošek zrušila veškeré hromadné silvestrovské oslavy a ohňostroje. Jednotlivci si ale mohou zábavní pyrotechniku odpálit.
Vyhlášky většiny jihomoravských měst, týkající se zábavní pyrotechniky, udělují výjimku minimálně pro poslední a první den v roce. Jejich znění nezmění ani současná epidemiologická situace. Například v Brně od letošního osmého prosince vyhláška zakazuje používání zábavní pyrotechniky v celém Brně, omezení se ale netýká Silvestra a Nového roku. „Vše z této vyhlášky bude platit. Vyhlášce jsou ale nadřízené vládní opatření," upozornila Radka Loukotová z brněnského magistrátu.
V praxi to znamená, že město sice dovoluje lidem o Silvestru odpalovat zábavní pyrotechniku, třeba i v centru na náměstí. Jelikož ale platí vládní zákaz nočního vycházení, na náměstí či v ulicích by o půlnoci nikdo být neměl.
Podobná výjimka jako v Brně platí třeba i ve Vyškově. „Výjimky platí jedenatřicátého prosince od osmnácti do dvou hodin v noci následujícího dne. Prvního ledna pak dále zákaz pyrotechniky neplatí mezi patnácti a devatenácti hodinami," stojí ve vyhlášce.
Buďte ohleduplní
I když městské vyhlášky lidem umožňují, aby se s končícím rokem rozloučili třeba ohňostrojem, brněnští strážníci na lidi apelují, aby byli ohleduplní. „I přesto, že brněnská vyhláška umožňuje používání zábavní pyrotechniky poslední i první den v roce, a stejně tak v noci z jednatřicátého prosince na prvního ledna neplatí v Brně noční klid, rádi bychom požádali, aby lidé petardy a další podobné předměty odpalovali s rozvahou a ohleduplností vůči ostatním lidem i zvířatům. Ohleduplný přístup jistě ocení mnozí starší nebo nemocní lidé, rodiče malých dětí i chovatelé zvířat," vyzval mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.
I podle Brňanky Šíblové by se lidé při používání petard měli krotit. „Přírodě ani zvířatům to neprospívá, a nevidím žádný důvod se i v tento večer předhánět, kdo odpálí více petard," řekla žena.
Silvestrovské veselí i na jihu Moravy letos výrazně omezí současná epidemiologická situace a s ní související protikoronavirová opatření. I jednatřicátého prosince totiž bude platit pátý stupeň PES. V něm platí mezi devátou hodinou večer a pátou ranní zákaz vycházení a výjimku nedostala ani silvestrovská noc. Ulice a náměstí jihomoravských měst, kam lidé běžně vyráželi kolem půlnoci, by proto letos měla zůstat prázdná. Na dodržování současných nařízení budou stejně jako v jiné dny dohlížet jihomoravští policisté. „V případě porušení opatření můžeme využít celou škálu prostředků, od domluvy až po uložení pokuty. K jednotlivým případům budou hlídky přistupovat individuálně, podle situace," uvedl policejní mluvčí David Chaloupka.
I o letošním Silvestru vyrazí do brněnských ulic více strážníků. Zatímco v minulých letech řešili převážně problémy spojené s nadměrnou opilostí lidí, letos i oni budou dohlížet také na dodržování vládních opatření. „O silvestrovské noci do ulic vyráží přibližně o polovinu víc strážníků oproti běžným nocím. Co se týče sankcí, za porušení vládních nařízení v době krizového stavu mohou strážníci uložit pokutu na místě až deset tisíc korun. Ve správním řízení pak hrozí pokuta až dvacet tisíc," upozornila mluvčí brněnských strážníků Markéta Skřivánková.
Podle šéfa blanenských strážníků Martina Lepky však bude velmi náročné chování lidí o silvestrovské noci uhlídat. „Je jasné, že lidé nařízení respektovat nebudou a ven si na Silvestra před dům prostě připít půjdou. V tom jim nikdo nezabrání. Není v našich silách to vše řešit. Vždyť se stačí podívat, jaká je situace nyní na horách a co se tam děje,“ řekl Deníku městský policista.
Zrušené jsou i novoroční ohňostroje
Kvůli současné epidemiologické situaci a s ní spojeným vládním nařízením a zákazem vycházení se lidé musí letos rozloučit s městskými silvestrovskými ohňostroji. A neuskuteční se ani většina novoročních ohňostrojů, které se většinou konají prvního ledna v podvečer. Zrušený je třeba i populární vyškovský novoroční ohňostroj. Vše samozřejmě souvisí s vládními opatřeními. V případě akce na Masarykově náměstí se pokaždé sejde velké množství lidí, což je podle současných nařízení nepřípustné. „Čekali jsme do poslední chvíle, nicméně zdraví nás všech je přednější. Všichni pochopitelně věříme, že příští rok se vše otočí k lepšímu a užijeme si podobná setkání bez omezení," sdělili zástupci vyškovské radnice.
Stejně se rozhodli i v Hodoníně. „Z důvodu trvání vládních opatření k zamezení shromažďování většího počtu lidí se na Nový rok neuskuteční setkání občanů spojené s podáváním česnečky vedením města ani následný novoroční ohňostroj," potvrdil mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček.
Ne všichni Jihomoravané ale novoroční ohňostroje oželí. Potěšit ty, kteří si start nového roku bez rozzářeného nebe nedovedou představit, se rozhodli ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku. „Pokud bude hezké počasí, plánujeme novoroční ohňostroj odpálený v pět hodin od rozhledny," sdělil velkopavlovický místostarosta Petr Hasil.