Na zhruba tři roky přinese kvůli zavřeným ulicím či zákazům vjezdu starosti místním. Řadou dopravních omezení potrápí také projíždějící řidiče, kterých jsou každý den tisíce. Výstavba dvou částí brněnského velkého městského okruhu Tomkovo náměstí a Rokytova výrazně zasáhne do dopravy i každodenního života lidí hlavně v Husovicích, ale i v okolních čtvrtích. Oficiálně začne ve středu a potrvá do roku 2024.

Zřejmě ještě o letních prázdninách práce ovlivní provoz na tramvajové trati vedoucí přes Tomkovo náměstí na konečnou v Obřanech. Linka 4 skončí u husovické vozovny. „Od srpna nebo září přerušíme provoz tramvajové dopravy, v úseku od vozovny do Obřan nahradíme soupravy autobusy,“ uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Mladíci z Brna Ondřej Dygas a Matyáš Dobeš dávají starým kolům nový život.
Starým kolům vdechují nový život: Je to vlastně restaurování, říkají studenti

Na rozdíl od tramvají letos práce dělníků nezasáhnou trolejbusy ani autobusy. Cestující svezou oblastí bez omezení. Stejně tak lidé za volantem do konce roku projedou Provazníkovou ulicí, která je hlavním průtahem přes Tomkovo náměstí, bez zásadních uzavírek.

Takto to má na Tomkově náměstí a okolí nově vypadat:

Na začátku stavby se má řidičům znemožnit vjet na náměstí z Dukelské třídy i protější Valchařské ulice. Stejně jako jízda v opačném směru. Hlavně místní se na uzavírky příliš netěší. „To zas bude Kocourkov,“ podotkla na sociálních sítích třeba Hana Kalinová.

Dopravní omezení

Výstavba Velkého městského okruhu Tomkovo náměstí a Rokytova:
oficiální začátek ve středu 23. června

Zavření Pisáreckého tunelu:
předpokládaný začátek okolo 12. července

Podrobnosti k omezením běžné i městské hromadné dopravy zveřejní představitelé města a Ředitelství silnic a dálnic ve středu při zahájení stavby.

Koordinátorka dopravních staveb Vlasta Jágerová letošní komplikace spojené s výstavbou části okruhu na Tomkově náměstí za dramatický zásah do provozu nepovažuje. „V první fázi se uzavírá Dukelská, ale Provazníkova zůstává normálně průjezdná. Omezení pro dopravu ve městě proto nemá být tak zásadní. Myslím si, že více na řidiče dopadne uzavírka Pisáreckého tunelu a silnic okolo,“ řekla Jágerová.

Její zahájení předpokládají státní silničáři okolo 12. července, tedy zhruba za tři týdny. Bude se jednat o úplné uzavření obou tubusů, řidiči zamíří na objízdné trasy. Jejich konkrétní podobu se dozví až po výběru zhotovitele, který dosud neskončil.

Záchranáři pacientku resuscitovali, přes veškerou jejich snahu se však nepodařilo obnovit její životní funkce.
Ženu v Brně srazilo auto, když seděla na lavičce na zastávce. Zraněním podlehla

Tunel čeká rozsáhlá oprava. Dotkne se hlavně nové technologie. „To znamená výměny osvětlení, elektrorozvodů a také instalace zařízení pro úsekové měření rychlosti,“ přiblížila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková.

V tubusu B, který vede ve směru od dálnice D1 do města, se státní silničáři zaměří i na sanační práce a výměnu povrchu silnice. V tunelové rouře A směřující opačným směrem už tyto práce udělali loni. „Museli jsme je provést kvůli poškození povrchu vozovky při nehodě kamionu a úniku ropných látek," vysvětlila Trubelíková.