Efekt je znát už nyní. Místostarostka Lucie Babáková potvrdila, že řidiči v rychlosti ubrali hned po nainstalování radaru. „Jasně to dokazuje i měření z kamery. Potvrdilo se nám, že to byl krok správným směrem,“ řekla.

Bezpečnost je podle ní více, než zdržení rychlého provozu. „Za mě je lepší chvilka zdržení v řádech vteřin, pokud to zvýší bezpečnost a třeba i zachrání, byť pouze jeden lidský život,“ uvedla.


Nahrává se anketa ...

Radar měří průměrnou rychlost řidičů v úseku od přechodu na kopci směrem od Modřic po konec obce směrem na Hajany. Podle místostarostky Babákové docházelo kvůli porušování maximálního limitu k rizikovým situacím zejména u školy.

„Je tam povolená rychlost čtyřicet kilometrů za hodinu, ale lidé to nedodržovali. Našli se i jedinci, kteří jeli přes sto kilometrů za hodinu. Naší obcí projede v průměru 125 tisíc aut za měsíc a zpomalení dopravy a zajištění větší bezpečnosti bylo prioritou všech,“ odůvodnila pořízení měřícího zařízení.

Babáková zmínila i případ, kdy auto nestihlo zabrzdit na přechodu pro chodce a vrazilo do vychovatelky. „Jedna maminka dokonce odhazovala dítě, aby do něj auto nenajelo. Místní obyvatelé, hlavně rodiče dětí, si stěžují na dopravu v obci pravidelně,“ doplnila.

Někteří řidiči jsou ale naopak naštvaní, že lidé nyní úsekem jedou zbytečně pomalu. „Obracím se zde na řidiče, kteří, nevím z jakého důvodu, změnili způsob řízení svých aut po namontování radarů do naší obce. Prosím Vás, mohli byste znovu začít jezdit aspoň padesát kilometrů za hodinu, ten radar Vás neukousne!“ napsal jeden z nich v příspěvku na Facebooku.

Souhlasí s ním i řidička Petra Hašková, která sledovanou částí opakovaně projíždí. „Mnoho řidičů pak jede celou obcí čtyřicítkou, takže pro mě je to jen omezující a zpomaluje to provoz,“ řekla Deníku.

Jen málo chybělo a na silnici by zemřel další chodec. Tento, nedaleko Modřic a Brna, navíc nameěl na rychlostní silnici co dělat.
VIDEO: Blízko smrti u Brna. Jen rychlé reakce řidičů zachránily chodci život

Podle místostarostky jsou přesto reakce většiny obyvatel Želešic na radar kladné. „Lépe se jim vyjíždí z nepřehledných míst u domů, snížila se i hlučnost projíždějících nákladních souprav. Problém s radarem mají především podle mě lidé, kteří jezdí rychle a vadí jim, že teď budou muset platit pokutu,“ sdělila.

Kontrolu záznamů a pokutování za překročení rychlosti budou mít na starosti ve Šlapanicích. „Městská policie Šlapanice má za úkol zpracovat a prvotně vyhodnotit záznamy z radaru. Peníze z pokut by měly jít zpět do infrastruktury silnic, na jejich údržbu a opravy,“ řekla Radka Beranová z oddělení kanceláře starostky Šlapanic. Kromě Želešic tam řeší také prohřešky ridičů ze Střelic a Telnice.