Jihomoravský kraj provozuje nemocnice v Břeclavi, Znojmě, Hodoníně, Kyjově, Ivančicích, Letovicích, Vyškově, Tišnově a Hustopečích. Právě ty by radní mohli propojit.
Vzniknout tak může holding, akciová společnost nebo alespoň propojené vedení. „Zdravotnictví se dlouhodobě potýká s ekonomickými problémy, nestačí ani zdravotnický personál. Chceme v nemocnicích dosáhnout vyšší efektivity a snížit jejich financování z rozpočtu kraje,“ řekl jihomoravský hejtman Bohumil Šimek.
Kraj kvůli tomu zřídil začátkem listopadu poradní sbor. Odborníci z nemocnic i pojišťoven mají situaci zanalyzovat a navrhnout řešení. Rozhodnou i o způsobu provozování nemocnic. Je možné, že se zařízení sloučí v příštím roce. „Až vše vyhodnotíme, může samozřejmě vyplynout i změna formy provozu nemocnic. Ještě je ale potřeba provést analýzu, než cokoli potvrdíme,“ uvedl ředitel Nemocnice Milosrdných bratří v Brně a koordinátor sboru Josef Drbal.
Situaci ve zdravotnictví kraje považuje za vážnou předseda lidoveckého zastupitelského klubu a bývalý ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík. „Očekávám, že koalice předloží návrh efektivního řešení co nejdříve,“ sdělil.

Odborníci plánují například přesunout některá lůžka tam, kde jsou potřebnější. „Zjistíme tak, kde jsou rezervy v provozu či ekonomičnosti,“ vysvětlil Drbal.
Kraj chce také využít končících smluv nemocnic s pojišťovnami. Vyprší příští rok. Změna má zajistit pro nemocnice výhodnější podmínky. „Získali bychom tím víc peněz a nemocnice by se dostaly zpět do černých čísel. Pomohlo by také získat specialisty, kteří by nám občas vypomohli. Pacienti by tak nemuseli jezdit až do Brna,“ komentoval ředitel nemocnice v Hustopečích Karel Doležal.
Sloučení nemocnic by však podle něj mohlo být spojené i s problémy. „Komplikace mohou nastat ohledně administrativy, řada nemocnic má jinak nastavené parametry při jednání s obchodníky a pojišťovnami. Navíc řídicí orgán většinou vždy rozhoduje hlavně z ekonomického hlediska,“ míní.
Pro možné sloučení je ředitelka hodonínské nemocnice Věra Dostálová. „Mohli bychom mít jednoho dodavatele na léky a zdravotnické potřeby, a tím ušetřit. Výrazné komplikace podle mě nenastanou,“ uvedla.
